Małopolska Tarcza Antykryzysowa – miliony na bony rozejdą się w sekundy?

Fot. malopolska.pl

Na bony dla samozatrudnionych Urząd Marszałkowski przeznaczył 16 mln złotych. Dużo? Teoretycznie tak, ale z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że cała pula rozejdzie się w ekspresowym tempie, być może liczonym w sekundach.

– System składania wniosków o bony dla samozatrudnionych jest szczelny i bezpieczny zapewniają – przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Ale część przedsiębiorców obawia się, że nie będą mogli skorzystać z tej formy pomocy, bo pieniądze rozejdą się w ekspresowym tempie.

Kto szybszy, ten lepszy

Obawy nie są bezpodstawne. Już podczas pierwszego naboru wniosków, kiedy pula na bony była kilkanaście razy większa niż teraz, pieniądze rozeszły się w 12 godzin. Teraz mogą to być sekundy. A to za sprawą wprowadzenia dwuetapowej procedury składania wniosków.

W I etapie trwającym od 17 do 28 sierpnia (piątek, do godz. 12.00) osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą mogły założyć konta w systemie www.tarcza.malopolska.pl, wypełnić wniosek oraz go zatwierdzić. II etap zaplanowano od 31 sierpnia (od godz. 12.00) do 7 września (do godz. 12.00) lub do chwili, gdy wartość grantów w złożonych wnioskach przekroczy 130 % kwoty alokacji przeznaczonej na bony W ramach II etapu osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą, będą miały możliwość złożenia w generatorze wcześniej przygotowanych i zatwierdzonych w I etapie wniosków.

Pojawiają się wątpliwości, czy osoby robiące to samodzielnie zdążą. W Wielkopolsce pula 95 mln zł rozeszła się w ciągu… kilkudziesięciu sekund. Najprawdopodobniej ktoś korzystał z oprogramowania, które automatycznie wysyłało wnioski w momencie uruchomienia naboru i natychmiast wyczerpała się cała pula dostępnych pieniędzy. Teraz policja i prokuratura sprawdzają, czy nie doszło do przestępstwa.

Będzie dobrze…

Urząd Marszałkowski w Krakowie zapewnia, że system składania wniosków jest szczelny i bezpieczny.

– Doświadczenia Małopolski w zakresie udzielania pomocy finansowej dla przedsiębiorców pokazują, że można to zrobić sprawnie, bezpiecznie i przede wszystkim transparentnie. Przygotowaliśmy bardzo dobry w Polsce system składania wniosków: łatwy i przyjazny przedsiębiorcom, formularz wniosku oparty na oświadczeniach grantobiorcy. Uprościliśmy system informatyczny. Zrobiliśmy wszystko, aby środki trafiły do małopolskich przedsiębiorców jak najszybciej – podkreśla wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Godzina próby wybije w samo południe w poniedziałek, 31 sierpnia 2020 roku.

O jakie pieniądze chodzi

Wartość bonu to 9 tys. złotych. Środki te posłużą na pokrycie wszelkich niezbędnych wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności przedsiębiorstwa przez 3 miesiące od dnia wypłaty środków (m.in. opłat eksploatacyjnych, czynszów, zaległych zobowiązań, podatków i opłat lokalnych).

(GEG)

Zobacz także