Maria Zającówna-Radwan nie żyje. Aktorka Starego Teatru miała 90 lat

Odeszła Maria Zając-Radwan. Aktorka przez lata związana była z krakowskimi scenami.

„Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że zmarła Maria Zającówna-Radwan, wspaniała aktorka, która w latach 1975–1998 należała do Zespołu Starego Teatru” – napisano w zawiadomieniu o śmierci artystki opublikowanym na stronie Starego Teatru.

„Artystka, która w niezwykły sposób potrafiła łączyć instynkt sceniczny z bezbłędnym warsztatem, stworzyła na deskach naszego Teatru blisko 30 ról, współpracując z takimi reżyserami jak m.in. Jerzy Grzegorzewski, Maciej Prus, Andrzej Wajda, Krystian Lupa czy Mikołaj Grabowski” – dodano.

Maria Zającówna-Radwan (ur. 25 listopada 1933 r.) była absolwentką krakowskiej PWST. Debiutowała w 1957 roku rolą Jagny w „Zaklętym dworze” Marii Kann w reżyserii Marii Billiżanki na scenie Teatru Młodego Widza.

Wkrótce po debiucie, zyskała miano jednej z czołowych aktorek polskiej awangardy. Na zaproszenie Tadeusza Kantora i Kazimierza Mikulskiego na kilka lat została członkiem zespołu Teatru Cricot 2, grała rolę Widma w słynnym przedstawieniu „W małym dworku” Witkacego (1961). W latach sześćdziesiątych występowała w Piwnicy pod Baranami stając się jedną z jej głównych postaci. Od 1975 do 1998 roku należała do zespołu Starego Teatru. W następnych latach występowała na tej scenie jako aktorka seniorka. Na swoim koncie ma również epizodyczne role w filmach fabularnych oraz serialach takich, jak „Z biegiem dni”, „Z biegiem lat”.

Aktorka była pierwszą żoną zmarłego niedawno kompozytora Stanisława Radwana.

Stanisław Radwan nie żyje. Wieloletni dyrektor Starego Teatru miał 84 lata

Najnowsze

Co w Krakowie