Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie. Demonstranci sprzeciwiali się aborcji i związkom LGBT+

16 czerwca ulicami Krakowa przeszedł X Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie to zgromadziło około 2 tysiące uczestników. Uczestnicy marszu wyrażali swój sprzeciw wobec liberalizacji prawa aborcyjnego i legalizacji związków partnerskich. Skrytykowano też obecną małopolską kurator oświaty.

Marsz rozpoczął się na placu Matejki i przebiegał przez ulicę Floriańską, Rynek Główny, ulicę Grodzką, Stradomską, aż do placu Wolnica. Uczestnicy skandowali hasła takie jak: „Hej, hej, hej! Rodzina jest okej!” oraz „Politycy, czy słyszycie?! Brońcie dzieci, brońcie życie!”. W marszu wzięli udział przedstawiciele organizacji pro life, katolickich, a także rodziny z dziećmi. Wśród uczestników była m.in. radna województwa i była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Marszowi towarzyszyła krytyka obecnej małopolskiej kurator oświaty, Gabrieli Olszowskiej. Krytyka ta wynikała z jej wypowiedzi w mediach społecznościowych, gdzie paski na świadectwach nazwała „spuścizną po ZSRR”. Grażyna Lubszczyk ze stowarzyszenia Nauczyciele Dla Wolności oraz ruchu Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, wypowiadając się przez megafon, podkreśliła potrzebę uznania, sukcesu i rywalizacji w szkołach, co jej zdaniem rezygnacja z ocen odbiera dzieciom.

„My chcemy takiej szkoły, która nie tylko ma wysoki poziom kształcenia, ale kształtuje u uczniów również takie cechy jak wytrwałość, pracowitość, systematyczność i uczciwość” – mówiła Lubszczyk.

Gabriela Olszowska, w odpowiedzi na krytykę, opublikowała w mediach społecznościowych wpis, w którym zaznaczyła, że szkoła nie jest zawodami sportowymi ani zakładem pracy, a rolą nauczyciela jest rozpoznawanie postępu w realizacji wymagań edukacyjnych.

Podkreśliła również, że nowoczesna ocena powinna opierać się na docenianiu uczniów, a nie jedynie na stopniach. W jej opinii, docenienie można okazać np. zapraszając ucznia na lody czy chwaląc go.

Marsze dla Życia i Rodziny odbyły się tego dnia również w 16 innych miastach w Polsce. Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 r. w Warszawie. Od tego czasu organizacji marszu podjęło się ponad 140 miast i miejscowości w kraju.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie