Mężczyzno badaj się! O badaniach nasienia w Krakowie

Badanie nasienia jest istotne dla każdego mężczyzny, który myśli w sposób świadomy o ojcostwie. Właściwa diagnoza pozwala wykluczyć bądź potwierdzić kłopoty związane z płodnością, z tego względu warto się diagnozować.

Badanie nasienia jest istotne dla każdego mężczyzny, który myśli w sposób świadomy o ojcostwie. Właściwa diagnoza pozwala wykluczyć bądź potwierdzić kłopoty związane z płodnością, z tego względu warto się diagnozować. 

Co należy wiedzieć o badaniu nasienia? 

Badanie nasienia jest bezbolesne, przeprowadzane w komfortowych warunkach. Analiza wykonana przez mężczyznę pozwala partnerce uniknąć wielu badań i wizyt u lekarza, tak więc partner, decydując się na takie rozwiązanie, wykazuje troskę o parę. Mężczyzna po badaniu jest świadomy jakości i ilości wytwarzanych plemników.

Badanie nasienia Kraków – gdzie i za ile?

W Krakowie funkcjonuje kilka prywatnych klinik i gabinetów, w których można przeprowadzić profesjonalne badanie nasienia w celu stwierdzenia niepłodności lub przekonania się o tym, że wszystko jednak jest w jak najlepszym porządku. Badanie na płodność warto zrobić nawet wtedy, gdy aktualnie nie myślimy o dziecku. Gdzie udać się na badanie nasienia w Krakowie i ile to kosztuje? Seminogram, w prywatnym gabinecie kosztuje 150-200 zł + ok. 100 zł za raport z badania wraz z zaleceniami lekarza. Nie jest to więc bardzo duży wydatek. W Krakowie taką usługę świadczy np. gabinet Epimedium.

W jaki sposób przebiega badanie?

Mężczyzna do badania nasienia powinien się prawidłowo przygotować, ważne będzie tutaj parę kluczowych aspektów:

  • wstrzemięźliwość seksualna od 3 do 5 dni przed badaniem
  • na 3 do 5 dni przed badaniem powstrzymanie się od spożywania alkoholu
  • świadomość tego, że lekarz może poprosić o informacje odnośnie używek, przyjmowanych leków, urazów w okolicy jąder
  • na badanie trzeba umawiać się wcześniej, należy dokonać dogodnej rezerwacji

Jak widać, badania nasienia nie powinno się lekceważyć, należy do niego podchodzić dojrzale, z pełną świadomością. Badanie jest bardzo istotne, pozwala uniknąć wielu nerwowych sytuacji oraz uniknąć problemów w przyszłości. Na obszarze całej Polski m.in. w Krakowie funkcjonują kliniki leczenia niepłodności, gdzie mężczyzna może udać się na badanie. Wiedz, że badanie nasienia składa się z kilku etapów:

  • po potwierdzeniu danych osobowych w klinice leczenia niepłodności, na podstawie dowodu tożsamości, otrzymanie przez pacjenta sterylnego pojemnika na próbkę
  • oddanie nasienia, w klinikach leczenia niepłodności mieści się specjalne pomieszczenie, w którym mężczyzna oddaje nasienie
  • po oddaniu nasienia oddanie całości ejakulatu do badania laboratoryjnego, w przypadku, kiedy w trakcie badania nasienia nie uda się umieścić w pojemniku całości ejakulatu, natychmiastowe powiadomienie personelu 
  • oczekiwanie na wynik 

Musisz wiedzieć, że kliniki leczenia niepłodności m.in. w Krakowie dokonują przeprowadzenia badania nasienia na dwa sposoby:

  • seminogram podstawowy, manualna analiza nasienia, dzieli się na dwa etapy: ocenę makroskopową ejakulatu i ocenę mikroskopową preparatów nasienia
  • komputerowo wspomagana analiza nasienia SCA, badanie przeprowadza się przy użyciu komputerowo wspomaganej analizy nasienia 

W ten sposób przebiega całościowo badanie, jednak nie jest to jedyny rodzaj badań, jaki powinno się wykonać.

W jaki sposób się badać, co ponadto powinno się wykonać? 

Oprócz badania nasienia, mężczyzna powinien wykonać dodatkowe badania tj. fragmentację DNA plemników- halosperm, test HBA, badanie potencjału oksydacyjno- redukcyjnego nasienia, badanie nasienia metodą MSOME. 

Reasumując, należy stwierdzić, że badanie nasienia to pierwsze badanie, które wykonuje mężczyzna, by dokonać oceny płodności. Jakość plemników zostaje oceniona w oparciu o szereg norm wprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, w 2010 roku. 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie