Miasto czeka na procesy o odszkodowania za użytek ekologiczny na Zakrzówku

Musisz przeczytać

Co najmniej 7 procesów sądowych czeka miasto Kraków w związku z ustanowieniem przez Radę Miasta użytku ekologicznego na Zakrzówku. Terminu rozpraw jeszcze nie wyznaczono. Do Urzędu Miast wpłynęło też 12 wniosków o ustalenie wysokości odszkodowania za użytek na Zakrzówku – w 10 przypadkach prezydent już wydał decyzje odmowne, pozostałe 2 sprawy czekają jeszcze na rozpatrzenie. Suma roszczeń dotyczących Zakrzówka to ponad 122 mln złotych.

Taki obraz grożących miastu konsekwencji za użytek ekologiczny na Zakrzówku rysuje się z odpowiedzi na interpelację radnego Andrzeja Hawranka. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej zapytał prezydenta miasta o roszczenia dotyczące Zakrzówka. Jak wynika z odpowiedzi, do magistratu wpłynęło 12 wniosków o ustalenie wysokości odszkodowania „w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości” na skutek ustanowienia użytku ekologicznego „Zakrzówek”. Suma roszczeń – 122 714 078 złotych i 23 grosze.

Prezydent odmawia wypłaty takich odszkodowań. Decyzje odmowne wydał już w 10 sprawach, ostatnie 2 są jeszcze w toku. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Hawranka, takie decyzje są niezaskarżalne, ale i tak miasto czeka co najmniej 7 procesów sądowych. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska niezadowolony z takiej decyzji może skierować pozew do sądu w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji. I siedem takich pozwów już jest w sądzie, terminów rozpraw jeszcze nie wyznaczono.

Najwyższe żądania finansowe za ograniczenia na Zakrzówku ma spółka Kraków City Park. To ona chciała budować tam nowe osiedle mieszkaniowe. Jej roszczenia to 109 mln złotych. Pozostałe roszczenia mają osoby fizyczne i są one znacznie mniejsze – wynoszą od 50 tys. do 5 mln złotych. Jedna z osób zaproponowała nawet gminie wykup nieruchomości.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca