Miasto ogłosi konkurs na przewozy meleksami po Starym Mieście. Zgodę na wjazd dostanie 60 pojazdów

fot. KRKnews

Prezydent miasta Krakowa podpisał zarządzenie w sprawie ogłoszenia konkursu ofert na świadczenie usług przewozu osób meleksami na obszarze Parku Kulturowego Stare Miasto. Identyfikatory zezwalające na wjazd do ścisłego centrum otrzyma 60 pojazdów.

Sam konkurs nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony. Jak do tego dojdzie, przedsiębiorcy zajmujący się świadczeniem usług przewozu osób za pomocą pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym (meleksami) będą mieli dwa tygodnie na złożenie ofert. To ważne – bo zarządzenie prezydenta mówi jednoznacznie, że oferty muszą być złożone osobiście w Urzędzie Miasta Krakowa.

Jeden przedsiębiorca może starać się najwyżej o 5 identyfikatorów zezwalających na wjazd na Stare Miasto. Większe szanse mają ci, którzy mają nowe i małe meleksy – im pojazd jest młodszy i ma mniej miejsc, będzie otrzymywał więcej punktów. To ważne, bo w ubiegłym roku na 60 identyfikatorów złożono 100 ofert. Jeśli okaże się, że oferty otrzymały tyle samo punktów, o wyborze zdecyduje losowanie. Identyfikator będzie ważny 12 miesięcy, więc wiosną 2021 roku zostanie ogłoszony kolejny, czwarty już konkurs na wożenie turystów meleksami po Starym Mieście.

Szacuje się, że po całym mieście jeździ ok. 200 meleksów. Na przewożenie osób poza Parkiem Kulturowym Stare Miasto nie jest wymagane specjalne pozwolenie.

GS

Zobacz także