Miasto wybrało koncepcję Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Nie ma już umowy Urzędu Miasta z Urzędem Marszałkowskim

Zwycięska koncepcja Centrum Muzyki w Cichym Kąciku

Miasto będzie samo budować Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Właśnie został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję tego obiektu. A prezydent Jacek Majchrowski poinformował, że umowa z Urzędem Marszałkowskim dotyczącym wspólnego projektu na Grzegórzkach już nie obowiązuje.

Marek Kaszyński z oddziału krakowskiego SARP poinformował, że konkurs cieszył się dużym zainteresowanie. Zgłoszono 25 koncepcji, 3 prace znalazły się w finałowej rozgrywce. Za najlepszy projekt uznano pracę autorstwa biura BE DDJM Architekci sp. z o.o. z Krakowa.

– Jestem wzruszony i przejęty – powiedział po ogłoszeniu wyników konkursu Marek Dunikowski, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji. Podkreślił, że był to chyba najważniejszy konkurs architektoniczny w Krakowie.

– Ta idea jest znana od 20 lat – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – Dzisiejsze rozstrzygnięcie konkursu postawi nas w zupełnie innej sytuacji – dodał. I poinformował, że umowa między Urzędem Miasta a Urzędem Marszałkowskim, dotycząca budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach, już nie obowiązuje. A wiceprezydent Jerzy Muzyk dodał, że Centrum Muzyki w Cichym Kąciku powinno zostać wybudowane do końca 2023 roku.

Wyniki konkursu na koncepcję Centrum Muzyki w Cichym Kąciku

Zgodnie z decyzją sądu konkursowego, pierwszą nagrodę zdobył projekt autorstwa Jarosława Kutniowskiego, Marka Dunikowskiego, Aleksandry Dzienniak i Mateusza Dudka z grupy BE DDJM Architekci sp. z o.o. z Krakowa. Zwycięski projekt otrzyma 100 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej.

Centrum Muzyki - I nagroda

Centrum Muzyki - I nagroda

„Pierwszą nagrodę przyznano za wyrazistość formalną zwartego układu bryły projektowanego obiektu Krakowskiego Centrum Muzyki, ukształtowaną z zastosowaniem założeń opartych o klasykę wzorca tego typu budynku, zawierającego dobrze przemyślany układ współpracujących ze sobą elementów traktów funkcjonalnych budynku, co zarówno zapewnia jego sprawne funkcjonowanie, jak i daje znakomity potencjał możliwości etapowania przy jego realizacji” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

W sprawozdaniu pokonkursowym czytamy również: „Zaprojektowana bryła, w zaproponowanej technologii prefabrykatu z białego betonu, śnieżnobiałym portykiem ze świecącym wnętrzem zamykająca perspektywę Błoń, z jej otwarciem przeszklonymi przestrzeniami komunikacyjnymi na istniejący kontekst przestrzenny daje pewność uzyskania donośnego obiektu o jednocześnie klasycznej artykulacji i bardzo nowocześnie rozumianym, minimalistycznie powściągliwym języku form. Uzyskany efekt przestrzenny daje dużą pewność przełożenia na społeczne oddziaływanie obiektu.”

Centrum Muzyki - II nagroda

Centrum Muzyki - II nagroda

Druga nagroda – w wysokości 60 tys. zł – przyznana została biuru Piuarch s.r.l. z Mediolanu i biuru Inteoria Inga Olszańska z Krakowa. Autorami tego projektu są: Francesco Fresa, Germán Fuenmayor, Gino Garbellini, Monica Tricario i Inga Olszańska.

Centrum Muzyki - III nagroda

Centrum Muzyki - III nagroda

Trzecią, w wysokości 40 tys. zł, otrzymało biuro Kozień Architekci S.C. Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka z Krakowa.

Centrum Muzyki - wyróżnienie

Centrum Muzyki - wyróżnienie

Przyznano również wyróżnienie honorowe biuru LAHDELMA & MAHLAMӒKI + KXM (Arkkitehtitoimisto Lahdelma & Mahlamäki Oy + KXM) z Helsinek. Autorami wyróżnionego projektu są: L&M: Rainer Mahlamäki, Katri Rönkä, Jukka Savolainen, Nina Vehviläinen oraz Amir.H Teymourtash.

(GEG)

Zobacz także