Miasto zapłaci prawie 100 tysięcy złotych miesięcznie za ochronę stadionu Wisły

Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił otwarcie ofert w przetargu dotyczącym Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Wisły Kraków. W postępowaniu dotyczącym ochrony fizycznej stadionu wpłynęły dwie oferty.

Miasto poszukuje firmy, która w roku 2024 będzie odpowiedzialna za całodobową ochronę fizyczną stadionu miejskiego. Zakres zamówienia obejmuje ochronę osób, mienia, terenu stadionu, a także urządzeń, aparatury i wyposażenia w budynkach, kontrolę wjazdu oraz obsługę monitoringu.

W przetargu wzięły udział dwie firmy. Najniższa oferta wyniosła 1 229 382 złotych, natomiast druga była droższa o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zamawiający planował przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 1 140 126 złotych, co oznacza, że oferty przekroczyły zakładany budżet. Teraz to od Zarządu Infrastruktury Sportowej zależy, czy dołożyć brakujące prawie 90 tysięcy złotych, czy też powtórzyć przetarg.

Czy wydatek rzędu prawie 100 tysięcy złotych miesięcznie na ochronę stadionu to dużo? Zwycięzca przetargu będzie zobowiązany do monitorowania stadionu przez 24 godziny na dobę przez wszystkie dni tygodnia do 31 grudnia 2024 r. przy udziale dwóch pracowników (jeden na trybunie wschodniej, drugi na trybunie zachodniej), którzy pełnią również funkcję obsługi recepcji stadionu oraz wjazdów.

Pracownicy ochrony będą zaopatrzeni w środki przymusu bezpośredniego oraz środki komunikacji bezpośredniej. Obchód obiektu ma odbywać się 8 razy na dobę i będzie rejestrowany przez urządzenia zamontowane przez wykonawcę w miejscach wskazanych przez zamawiającego. Raport z obchodów musi zostać udostępniony zamawiającemu w formie elektronicznej.

Ubiegły rok był kolejnym, w którym Stadion Miejski im. H. Reymana zakończył z ujemnym wynikiem finansowym. Koszty utrzymania obiektu ponownie przekroczyły wydatki związane z jego funkcjonowaniem. W przeciwieństwie do miejskiego stadionu Cracovii im. Józefa Piłsudskiego, Wisła nie jest zainteresowana dzierżawą całego stadionu, co nie jest dla niej opłacalne. Klub posiada własny ośrodek treningowy w Myślenicach, gdzie odbywają się treningi i znajduje się siedziba klubu. Stadion miejski jest wynajmowany tylko na mecze, za co klub płaci 3 mln złotych rocznie. Z tego powodu miasto musi zastanowić się, jak zrekompensować straty z tytułu utrzymania obiektu, gdyż koszty związane z wynajmem stadionu na mecze są dość znaczne.

Koszty utrzymania stadionu Wisły w 2022 roku wyniosły prawie 6,5 mln złotych, podczas gdy dochody z jego funkcjonowania zamknęły się w kwocie 6 mln złotych. Różnica, wynosząca około 400 tysięcy złotych, musiała zostać pokryta przez miasto. Chociaż koszty utrzymania stadionu zmniejszyły się w porównaniu z 2021 rokiem, to nadal przewyższały wpływy, co skutkowało koniecznością dopłaty miasta. W 2020 roku szacowano, że na utrzymanie stadionu miasto potrzebowało ponad 5 mln złotych, podczas gdy dochody wyniosły 3,8 mln złotych. To oznacza, że funkcjonowanie piłkarskiej areny przyniosło stratę rzędu około 1,2 mln złotych.

 

 

Jarek Strzeboński

 

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie