Miejsca postojowe tylko dla mieszkańców. Rada miasta przyjęła rezolucję do premiera

Rada Miasta Krakowa podczas środowej sesji jednogłośnie przyjęła rezolucję do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany ustawy o drogach publicznych. Jej autorzy – radni Koalicji Obywatelskiej – postulują możliwość wyznaczania przez miasto (na drogach publicznych) miejsc postojowych przeznaczonych tylko dla mieszkańców.

Aleksander Miszalski, jeden ze współautorów rezolucji przekonuje, że takie rozwiązanie zagwarantowałoby mieszkańcom możliwość parkowania w pobliżu ich domów. Zaznaczał, że podobne strefy stosowane są już w innych miastach Europy, m.in. w Pradze, Zurychu czy Florencji.

– Wydzielone miejsca nie są oczywiście zarezerwowane dla konkretnych mieszkańców, a jedynie gwarantują, że na takim miejscu nie zaparkuje turysta lub ktoś przyjezdny – przekonywał.

Jego zdaniem, zmiana ustawy będzie oznaczać większy komfort dla mieszkańców dzielnic zmagających się z deficytem miejsc postojowych, co więcej miałoby skłonić turystów do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej.

Jak dodał, wprowadzenie specjalnie wydzielonych miejsc postojowych miałoby jeszcze jedną korzyść. – Spowodowałoby dodatkowo brak konieczności drastycznego zwiększania stawek w SPP, gdyż jeden z czynników deficytu miejsc parkingowych zostałby rozwiązany – zapewniał.

O tym, ile miejsc postojowych byłoby zarezerwowanych wyłącznie dla mieszkańców decydowałyby nie władze centralne, a samorząd, na podstawie analiz podaży i popytu na miejsca postojowe w danej dzielnicy.

Zobacz także