Mieszkańcy gminy wokół Krakowa nie chcą wymieniać kopciuchów! Co dalej?

– Dalej konsekwentnie będziemy apelować – mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz o problemie z wymianą kopciuchów.

Uchwała antysmogowa ma wejść za 500 dni. Tymczaszem aż w 17 gminach Małopolski nie wymieniono żadnego pieca – obliczył Polski Alarm Smogowy. Co władze województwa zamierzają z tym zrobić?

– Dalej konsekwentnie będziemy apelować. Pamiętajmy także o tym, że dzisiaj najważniejsze wyzwanie przed nami wszystkimi to sprawna realizacja programu Czyste Powietrze. Dotychczasowa wymiana kopciuchów na terenie Małopolski odbywała się ze środków Unii Europejskiej z programów operacyjnych. Te programy są już zamknięte, ta perspektywa jest już zamknięta, a w tej nowej perspektywie środków unijnych na wymianę pieców nie będzie – mówi Urynowicz w Radiu Kraków.

Wicemarszałek podkreśla, że w tej sytuacji samorządy muszą sprawnie wejść we współpracę z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.

– Termin wejścia w życie uchwały antysmogowej zbliża się nieuchronnie. Chcielibyśmy zrobić wszystko, aby w tym terminie jak najmniej kopciuchów na terenie Małopolski funkcjonowało – podkreśla Urynowicz.

jk

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie