Mieszkańcy Krakowa skarżą się na zbyt wąskie przejście koło Dworca Głównego. Budki zostaną przesunięte

Mieszkańcy Krakowa skarżyli się na zbyt wąskie przejście koło Dworca Głównego
Mieszkańcy Krakowa od dłuższego czasu zgłaszali problem dotyczący zbyt wąskiego przejścia w pobliżu Dworca Głównego, na wysokości hotelu „Vienna House”. Zwężenie chodnika było wynikiem postawienia dwóch budek z przekąskami – „Precle Krakowskie” i „Lodolandia” – co znacząco ograniczyło przestrzeń dostępną dla pieszych.

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Krakowa, codziennie korzystają z tego newralgicznego odcinka trasy, prowadzącego od przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem ulic Basztowa/Westerplatte do placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przestrzeń ta jest główną drogą dojścia do Galerii Krakowskiej oraz na Dworzec Główny, a w przeciwnym kierunku stanowi kluczowy szlak komunikacyjny do centrum miasta.

Tak wyglądał w zeszłym tygodniu chodnik między Galerią Krakowską a przejściem podziemnym pod ul. Basztową

Zwężenie chodnika znacząco utrudniało poruszanie się, zwłaszcza w godzinach szczytu, powodując zatory i frustrację pieszych.

W odpowiedzi na liczne skargi, redakcja KRKnews.pl skierowała zapytanie do dyrekcji Galerii Krakowskiej, zarządzającej tym obszarem. Dyrekcja Galerii Krakowskiej w odpowiedzi na nasze zapytanie zapewniła, że monitoruje ruch pieszych na tym odcinku i nie zauważyła znaczących utrudnień związanych z ustawieniem kiosków. Jednocześnie podkreśliła, że wszystkie wymogi formalne dotyczące szerokości chodnika są spełnione.

 – Wymogi formalne dotyczące szerokości chodnika wynikają wprost z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych i są one na całej długości ww. ciągu komunikacyjnego, bez żadnych ograniczeń, spełnione – podkreśla galeria. 

Mimo to Galeria Krakowska podjęła decyzję o przesunięciu kiosku „Precle Krakowskie” w kierunku Pałacu Wołodkiewiczów. 

– Zobowiązaliśmy właściciela kiosku „Precle Krakowskie” do niezwłocznego przesunięcia kiosku w kierunku Pałacu Wołodkiewiczów, a tym samym poszerzenia ciągu pieszego na wysokości hotelu „Vienna House”, co jak mamy nadzieję, przyczyni się do podniesienia komfortu przechodniów – deklaruje dyrekcja Galerii Krakowskiej. 

Jarek Strzeboński 

Piłka plażowa zawitała pod Galerię Krakowską. Darmowe bilety nie zachęciły kibiców (ZDJĘCIA)

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie