Mieszkańcy omijają ją szerokim łukiem, turyści kochają. Floriańska drugim najdroższym adresem w Polsce

fot. Google Maps

Ten adres kosztuje. Ulica Floriańska po raz kolejny okazała się drugą najdroższą ulicą w Polsce. Pod tym względem tylko ona jest w stanie rywalizować z Warszawą.

Ulica Floriańska ma długie tradycje, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że dziś służy głównie turystom. Na codzień jest ściśle wypełniona gośćmi z Polski i zagranicy, a mieszkańcy Krakowa zazwyczaj starają się ją omijać. Mówi się tu we wszystkich językach świata. Osoby rozdające ulotki, a nawet menele – zagadują po angielsku. Mieszkaniec Krakowa, który po prostu chce szybko przejść z punktu A do punktu B, skorzysta raczej z innej drogi.

Kiedyś krakowianie chodzili tam na zakupy. Dziś, niekoniecznie. Pieniądze w tutejszych sklepach zostawiają głównie turyści. Ale to nie osłabia pozycji ulicy Floriańskiej wśród najdroższych ulic handlowych w Polsce.

Agencja Cushman & Wakefield przedstawiła kolejną odsłonę ranking najdroższych ulic handlowych świata. Pierwsze miejsce zajęła nowojorska Piąta Aleja, tuż za nią ulokowała się Causeway Bay w Hongkongu. Na trzecią pozycję awansowała londyńska New Bond Street. Wyprzedziła w ten sposób paryskie Pola Elizejskie, które spadły z trzeciej na piątą lokatę.

Jak się do tego mają liczby? Średni roczny czynsz za metr kwadratowy powierzchni przy Piątej Alei wynosi… 28 262 euro. Polska jest daleko z tyłu. Pierwsze miejsce zajęła ulica Nowy Świat w Warszawie. Czynsz za metr kwadratowy to średnio 1020 euro, co w światowym rankingu daje jej miejsce numer 38.

Floriańska zajęła drugie miejsce w klasyfikacji krajowej. Różnica nie jest duża. Czynsz przy Floriańskiej to 900 euro za metr kwadratowy. Dwa pierwsze miejsca nie zmieniają się w tym rankingu od lat.

Kraków naciska Warszawę najmocniej, bo na szóstym miejscu plasuje się Rynek Główny.

fot. materiały prasowe

(wm)

fot. Google Maps

Zobacz także