Mieszkańcy protestują przeciwko budowie centrum logistycznego. Zablokują drogę

W piątek, 2 września, o godzinie 18 mieszkańcy podkrakowskich Szczyglic zaplanowali protest przeciwko budowie centrum logistycznego firmy 7R. Protestujący będą spacerować po przejściu dla pieszych w sąsiedztwie lotniska. Dojazd na lotnisko z tej strony może okazać się całkowicie niemożliwy.

To już drugi protest mieszkańców Szczyglic w ostatnich miesiącach. Powód , tak jak poprzednio jest ten sam – budowa centrum logistycznego firmy 7R.

 – Centrum logistyczne na wąskiej drodze dojazdowej do miasta, na terenach zalewowych, w pobliżu dzielnic domów jednorodzinnych i rzeki Rudawy, która jest źródłem wody pitnej dla części miasta Krakowa to jest jakieś wielkie nieporozumienie. To również kolejne utrudnienia na trasie dojazdowej do lotniska – argumentują organizatorzy protestu.

W piśmie skierowanym do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska protestujący wskazują na liczne nieprawidłowości przy uzyskaniu przez firmę 7R S.A pozytywnej decyzji środowiskowej a następnie pozwolenie na budowę

 – Firma 7R S.A. we wniosku do Wójta Zabierzowa celowo pominęła fakt, że do centrum logistycznego będą dowożone produkty ciężkimi samochodami ciężarowymi tzw. tirami. Z uwagi na nieuwzględnienie w KIP miejsc postojowych dla tirów zamierzenie budowlane objęte pozwoleniem na budowę jest w istocie innym zamierzeniem, dla którego inwestor w ogóle nie dostał decyzji środowiskowej – czytamy w piśmie

Według protestujących lista nieprawidłowych decyzji jest dłuższa. Jak wylicza Piotr Bistroń, jeden z inicjatorów protestu, „Starostwo Powiatowe w Krakowie wydało pozwolenie na budowę pomimo, że projekt budowlany zakładał wycięcie tzw. zadrzewienia śródpolnego, co jest kategorycznie zakazane na terenach parków krajobrazowych”

 – Zakaz wycinania zadrzewień śródpolnych dotyczy Starosty Krakowskiego wprost i musi go zastosować przy badaniu projektu budowlanego, bez względu na wydaną decyzję środowiskową – mówi Piotr Bistroń i wskazuje – że rozporządzenie w sprawie parku krajobrazowego zakazuje realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać nie tylko na przyrodę parku, ale i jego krajobraz (…) Karta Informacyjna Przedsięwzięcia powinna zawierać taką analizę wstępną wpływu na krajobraz, a nie zawiera.

Protestujący będą wolno przechodzić przez przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Kmity w Balicach , przez co ruch na drodze może być całkowicie zablokowany. Organizatorzy pikiety apelują do pasażerów udających się na popołudniowe odloty z Balic, by wybrali inną drogę na lotnisko. Policja ma pojawić się na miejscu protestu i zadbać o bezpieczeństwo, ale nie ma gwarancji, że ruch samochodów będzie mógł odbywać się płynnie. Miejsce protestu – Mapy Google.

(JS)

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie