„Mieszkanie na Start” w Krakowie. Zasady, kryteria, terminy

Musisz przeczytać

„Mieszkań na Start” jeszcze w Krakowie nie ma, ale już znamy zasady ich przyznawania. Rada Miasta w najbliższym czasie podejmie uchwałę określającą kryteria kierowania do najmu lokali budowanych w ramach rządowego programu popularnie zwanego „Mieszkanie Plus”. Pierwsze takie mieszkania (przy ul. ul. Anny Szwed – Śniadowskiej) mają być gotowe w trzecim kwartale przyszłego roku.

Rządowy program „Mieszkanie Plus” obrósł już sławą, choć bardziej z tego powodu, że efektów szumnych zapowiedzi ciągle nie widać. Ale w Krakowie już ruszyła pierwsza inwestycja i w przyszłym roku pierwsi lokatorzy zajmą nowe lokale i skorzystają jeszcze z pomocy w dopłacie do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”.

Gdzie i kiedy

Przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej (dzielnica X Swoszowice) powstaje 481 mieszkań. Na 3,5-hektarowej działce zaprojektowano 8 trzypiętrowych budynków z mieszkaniami o średnim metrażu 46 metrów kwadratowych. Najwięcej będzie mieszkań dwu i trzypokojowych, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali. Kawalerek będzie zaledwie 12. Wszystkie mieszkania będą miały balkon lub loggię. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 241 miejsc parkingowych, w tym 171 w garażu podziemnym.

Osiedle przy ul. Anny Szwed – Śniadowskiej (fot. mplus.pl)

Osiedle powstaje we współpracy PFR Nieruchomości z lokalną firmą Bartla Development.  Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2019 roku, a planowany termin jej zakończenia to III kwartał 2021 roku. Ale dużo wcześniej rozpocznie się nabór lokatorów. Dlatego już teraz Rada Miasta zajmie się uchwaleniem zasad i kryteriów, które będą decydować o tym, kto będzie mógł wynająć „Mieszkanie na Start”.

Preferencje

Projekt uchwały w tej sprawie jest już gotowy i trafił do radnych. Jak wynika z tego projektu, preferowane będą rodziny wielodzietne (zwłaszcza z dzieckiem niepełnosprawnym), gdzie jeden z rodziców nie ma jeszcze 35 lat, ale też mieszkające razem z dziadkami. Dodatkowe punkty będzie też można dostać za rozliczanie się z podatków w Krakowie, status repatrianta czy wykształcenie wyższe jednego z członków rodziny.

Można się spodziewać, że chętnych będzie dużo. Jeśli starający się o mieszkanie dostaną w ocenie taką samą liczbę punktów, o przydziale zdecyduje kolejność zgłoszenia. Te będzie można dokonywać przy pomocy specjalnego internetowego generatora. Termin naboru wniosków zostanie ogłoszony z odpowiednim wyprzedzeniem.

Na podstawie liczby przyznanych punktów powstaną listy przyszłych najemców. Ale… „O ostatecznym wyborze najemców decyduje inwestor. Wnioskodawca nie może rościć sobie praw do zawarcia umowy najmu lokalu z tytułu wpisania na listę” – mówi jeden z paragrafów projektu uchwały, którą wkrótce mają przyjąć radni.

Przy podpisywaniu umów nowi lokatorzy będą musieli wpłacić kaucję w wysokości 6-krotności miesięcznego czynszu.

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca