Młodzi polscy sportowcy bezkonkurencyjny na krakowskich zawodach

Reprezentacja Polski wygrała klasyfikację generalną w zawodach Athletics Unlimited Games. W imprezie, w której swoich reprezentantów miało dziesięć europejskich krajów, udział wzięło aż ośmiuset młodych sportowców!

– Głównym celem tego projektu jest poprawa aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, promowanie proekologicznych i prozdrowotnych zachowań wśród społeczeństwa, ale także integracja europejska. Trzydniowe spotkanie młodych sportowców z dziesięciu krajów doskonale wpisało się w te wszystkie założenia – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W krakowskich igrzyskach wystąpiły reprezentacje Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Po pierwszym dniu – konkurencjach siłowych – na prowadzeniu była Bułgaria przed Polską i Rumunią. Drugiego dnia zmagań najlepsi z kolei byli Polacy przed Rumunami i Łotyszami. I to polska reprezentacja stanęła na najwyższym stopniu podium.
– Nie wyniki były tu najważniejsze, ale oczywiście jest nam bardzo miło, że nasza zdolna młodzież zaprezentowała się tak dobrze na tle innych europejskich reprezentacji. Od lat wiemy, że mamy bardzo utalentowanych sportowo młodych ludzi, a naszym zadaniem jest zachęcenie oraz stworzenie im warunków do uprawiania sportu. Staraliśmy się wszystko zorganizować tak, by przede wszystkim młodzi ludzie dobrze się bawili. Dzięki temu mamy m.in. ustanowiony rekord Polski w wyścigu taczek – śmieje się wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

fot. materiały prasowe 

Jedną z atrakcji Athletics Unlimited Games była niezwykła sztafeta, prawdopodobnie najdłuższa na świecie. Każdy z zawodników przebiegł bowiem dwieście metrów, a zmian było aż osiemdziesiąt! W tej sztafecie najlepsi okazali się młodzi zawodnicy z Rumunii, którzy o osiemnaście sekund wyprzedzili Polaków i o ponad półtorej minuty ekipę Chorwacji. Biało-czerwoni ambitnie walczyli, kilka razy byli na prowadzeniu, ale ostatecznie nie dali rady rumuńskim zawodnikom.

 – Cieszymy się też, że udział w nich wzięła reprezentacja młodych sportowców z Ukrainy, czyli kraju, który dziś zmaga się z obroną swoich granic przed rosyjskim najeźdźcą. Bardzo ważna była dla nas integracja uczestników, ale też przygotowaliśmy warsztaty ekologiczne i żywieniowe, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Już dziś mogę zapewnić, że planujemy kolejne edycje Athletics Unlimited Games – mówi Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w przeszłości dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie