Most z Krakowa wyróżniony w prestiżowym konkursie

Nowy most kolejowy na Wiśle, został wyróżniony  przez międzynarodową organizację International Association For Bridge And Structural Engineering (IABSE). Most znalazł się na krótkiej liście konstrukcji, nominowanych do nagrody głównej.  O zwycięstwo w konkursie powalczy z przeprawami z Chin, Belgii i Niemiec. 

O przyznaniu wyróżnienia poinformowały Polskie Koleje Państwowe. Wyróżnienie zostało przyznane przez International Association For Bridge And Structural Engineering (IABSE). IABSE to  międzynarodowa organizacja  non-profit, której misją jest promowanie wymiany wiedzy i rozwijanie inżynierii budowlanej na całym świecie. Organizacja została założona w 1929 roku i ma swoją siedzibę w Zurychu.

 

Wyróżniony most jest częścią wartego ponad 1 mld zł projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to największa unijna inwestycja transportowa w Krakowie. Zadanie współfinansowane jest w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europ. Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują w sumie trzy mosty kolejowe dla zwiększenia możliwości komunikacji dalekobieżnej i aglomeracyjnej

Nowe mosty kolejowe są niezbędne do uruchomienia dodatkowych torów kolejowych przez centrum Krakowa. Docelowo pomiędzy Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem pociągi pasażerskie pojadą po czterech torach. 

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie