Muzeum Banksy’ego w Krakowie już otwarte. Bilety kosztują 55 zł

W Krakowie otworzyło się Muzeum Banksy’ego. Przybliża historię jednego z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych współczesnych artystów.  Pomysłodawcą i realizatorem wystawy jest Hazis Vardar, który prowadzi już podobne ekspozycje w Paryżu, Brukseli, Barcelonie, Lizbonie i Pradze.

Muzeum, które dla widzów otworzy się w czwartek, urządzono w postindustrialnych wnętrzach dawnej fabryki na krakowskim Kazimierzu. Prezentuje ono ponad 150 wizerunków prac Banksy’ego.

Wykonane na ścianach poszczególnych pomieszczeń graffiti są odzwierciedleniem dokonań artysty malowanych na przestrzeni lat na murach w takich miastach jak: Bristol, Londyn, Paryż, Calais, Nowy Jork, Los Angeles, Nowy Orlean, Neapol, Wenecja, Borodzianka, Hostomel, Irpień, Kijów, Betlejem. Są też kopie prac twórcy street artu w formie obrazów, grafik i kolaży.

Zwiedzaniu towarzyszy ścieżka dźwiękowa, odtwarzająca odgłosy miejskiego ruchu. Odwiedzający mają także możliwość zapoznania się z filmami na temat tajemniczego artysty i jego twórczości.

Twórca krakowskiej wystawy Hazis Vardar powiedział podczas wtorkowej prezentacji ekspozycji dla dziennikarzy, że „prezentowana twórczość pokazuje pewien punkt widzenia na świat i na wszystkie ważne rzeczy, które się w nim dzieją”.

Pomysłodawca i realizator wystawy zorganizował już podobne przedsięwzięcia w centrach Paryża, Brukseli, Barcelony, Lizbony i Pragi. Odwiedziło je ponad milion osób. Pytany przez o kontrowersje związane z wykorzystywaniem i prezentowaniem twórczości Banksy’ego bez autoryzacji artysty, zwrócił uwagę, że „wszystkie wystawy, które organizuje cały czas funkcjonują, a zatem to coś mówi”. Jak wyjaśnił, dodatkowo cały dochód ze sprzedaży w muzeum specjalnego albumu poświęconego twórczości Banksy’ego, będzie przeznaczany na wsparcie fundacji zajmującej się pomocą dla migrantów w rejonie Morza Śródziemnego.

Muzem przy ulicy B. Joselewicza 21 będzie dostępne dla zwiedzających od czwartku. Będzie czynne codziennie od 11.00 do 19.00. Ceny biletów 55 zł (ulgowy 40 zł)

Patrycja Bliska

Najnowsze

Co w Krakowie