Muzeum Nowej Huty opuszcza dawne kino Światowid. Powróci do niego w 2028 roku

Budynek na osiedlu Szkolnym 22 stanie się na kilka lat nową siedzibą dla Muzeum Nowej Huty. Obecna siedziba Muzeum – dawne kino Światowid – przejdzie gruntowny remont. Ma potrwać 4 lata.

6 maja Muzeum Krakowa podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczącą remontu i dostosowania do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej dawnego kina Światowid na os. Centrum E 1, w którym mieści się obecnie Muzeum Nowej Huty.

W pierwszej kolejności Muzeum Krakowa przygotowuje i ogłosi przetargi związane z inwestycją. Z uwagi na jej zakres (obejmuje nie tylko remont konserwatorski budynku ale także rozbudowę i stworzenie wystawy stałej), generalnego wykonawcę poznamy w 2025 r. Wówczas rozpoczną się prace remontowe, planowane do 2028 roku.

W trakcie remontu niemożliwe będzie prowadzenie działalności w budynku dawnego kina, dlatego zespół Muzeum Nowej Huty przeniesie się na os. Szkolne 22, gdzie w połowie przyszłego roku powinien zakończyć się remont. To miejsce stanie się na najbliższe lata główną siedzibą MNH i miejscem prowadzenia działalności naukowej i edukacyjnej.

Budynek kina Światowid, którego obecna powierzchnia użytkowa to 1 575 m kw., po zakończeniu będzie mieć prawie 4,4 tys. m kw. Powstanie nowoczesna wystawa stała oraz przestrzenie na wystawy czasowe, sale edukacyjne i przeznaczone na spotkania mieszkańców. Projekt zakłada także osobne wejście do nadbudowy, w której będzie taras widokowy i kino letnie. Zlikwidowane też zostaną bariery architektoniczne przez montaż wind i podjazdów dla wózków.

Więcej o tym jak będzie wyglądał remont oraz jak zmieni sie budynek opisalismy tutaj:

Letnie kino na dachu i kawiarnia. Dawne kino Światowid przejdzie gruntowną przebudowę (WIZUALIZACJE)

Budynek kina, zabytek późnego socrealizmu, został zaprojektowany przez Andrzeja Uniejewskiego. Mieściły się w nim dwie sale kinowe – duża, z balkonem, wyposażona w 680 miejsc (obecnie sala wystaw czasowych) i mała dla 170 osób (obecnie sala edukacyjna), a także obszerne hole, reprezentacyjne klatki schodowe i dwa schrony przeciwlotnicze zlokalizowane w podziemiach.

Kino działało tu do roku 1992. W kolejnych latach budynek zmienił się w miejsce o charakterze handlowo-usługowym. Prowadzono w nim m.in. salon meblowy, firmę komputerową, czy biuro turystyczne. Mimo zmian oraz spowodowanych nimi modyfikacji Światowid zachował oryginalny kształt i posiada wysoką wartość kulturowo-architektoniczną.

W 2006 r. budynek został kupiony przez Gminę Kraków, a od 2008 r. jest w nim prowadzona działalność muzealna. 29 maja 2015 r. kino Światowid zostało wpisane do rejestru zabytków przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Budynek znajduje się w obrębie Parku Kulturowego Nowa Huta oraz układu urbanistycznego Nowej Huty, wpisanego do rejestru zabytków w 2004 r.

Muzeum Nowej Huty zostało utworzone w roku jubileuszu 70-lecia istnienia dzielnicy. Połączyło doświadczenia oddziału Muzeum Krakowa Dzieje Nowej Huty i Muzeum PRL-u.

Oddział Dzieje Nowej Huty działał od 2005 r. na os. Słonecznym 16. Zrealizował ponad 30 wystaw, prowadził badania, opracowywał i udostępniał informacje o dzielnicy od prehistorii do współczesności. Wydawał naukowe i popularyzatorskie publikacje dotyczące dziejów Nowej Huty, prowadził też intensywną działalność edukacyjną.

Muzeum PRL-u działało od kwietnia 2013 r. i było współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieściło się w dawnym budynku kina Światowid. Było miejscem spotkania różnych narracji o PRL-u – politycznej, społecznej, obyczajowej, kulturalnej, a także rozmów i debat na temat epoki. Zaprosiło mieszkańców Krakowa i turystów na kilkanaście wystaw, z których część miała charakter ponadlokalny – ogólnopolski, a nawet międzynarodowy.

Zgodnie z decyzją Rady Miasta Krakowa 1 marca 2019 roku Muzeum PRL-u połączyło się z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a nowy oddział MHK kontynuuje działalność jako Muzeum Nowej Huty. Pierwszą wystawą pod nowym szyldem był „Nowohucianin”.

Nowoczesne obrączki ślubne – oto jak rodzą się nowe tradycje w branży ślubnej

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie