Na drogach pod Krakowem pojawią się pasy 3D

Na drogach powiatu krakowskiego na przejściach dla pieszych pojawią się pasy 3D. Ich lokalizacja ma być wskazana w maju tego roku. Takie sprawiające trójwymiarowość pasy są już Nowym Sączu, jako [pierwszy zastosował je Lidzbark Warmiński. Teraz pojawią się na drogach powiatowych pod Krakowem.

„W 2021 roku pasy 3D również pilotażowo możliwe w powiecie krakowskim! Proponowane miejsca lokalizacji określimy w maju” – zapowiada Łukasz Wróblewski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego. W Nowym Sączu pasy 3D pojawiły się jesienią ubiegłego roku.

To rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo ruchu. Pasy 3D wywołują u patrzącego na nie kierowcy trójwymiarowe złudzenie optyczne. Kierowca ma wrażenie, że na jego drodze znajduje się przeszkoda i zwalnia. Takie jest przynajmniej założenie. Rozwiązanie to od dawna stosowane jest m.in. we Francji i Niemczech.

Ale to nie jedyna zapowiedź zmian drogach pod Krakowem. „Tworzymy pilotażowo w powiecie krakowskim siatkę lokalizacji miejsc do uspokojenia ruchu w ramach programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” – zapowiada dyrektor Wróblewski. Na drogach pojawią się takie rozwiązania:

Fot. Facebook Łukasz Wróblewski

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie