Na pływalni Akademii Wychowania Fizycznego trwają testy hipoksyjnego tunelu pływackiego. Jest to jedyny taki tunel na świecie!

Na pływalni Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie testowany jest hipoksyjny tunel pływacki. To jedyny takie urządzenie na świecie. Dzięki niemu dowiemy czy pływanie w warunkach wysokogórskich może poprawić wydolność organizmu zawodników?

Hipoksyjny tunel pływacki to jedyna tego typu instalacja na świecie, która służy prowadzenia bardzo specjalistycznych badań protokołu treningowego w hipoksji dla pływaków. Warunki wytworzone w środku mają odzwierciedlać przebywanie sportowców na wysokości większej niż najwyższy polski szczyt, czyli Rysy. Symulowana wysokość wynosi bowiem 2660 metrów nad poziomem morza. Tunel  ma szerokość 2,3 metra oraz 1,8 metra wysokości.

Cały projekt to współpraca AWF, firmy Hypoxico oraz Klubu Sportowego Centrum sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej, który jest największym na świecie ośrodkiem badań metod hipoksyjnych. Ośrodek zajmuje się wykorzystaniem hipoksji normobarycznej w sporcie i leczeniu chorób cywilizacyjnych.

Generator hipoksyjny K2-1000 firmy Hypoxico w zabudowie kontenerowej zlokalizowany jest poza budynkiem pływalni i połączony odpowiednimi przewodami z tunelem. Specjalny system sterowania i monitorowania parametrów powietrza wewnątrz tunelu umożliwia wytworzenie w nim specyficznych warunków hipoksji normobarycznej. Jak zapewnia producent – wytworzenia symulowanego środowiska do pływania w takich warunkach, można dostosować do dowolnych wymiarów basenu.

Firma Hypoxico jako pierwsza na świecie wprowadziła w 1996 r. systemy treningu hipoksyjnego, opatentowując rok wcześniej pionierski sprzęt do hipoksji normobarycznej (generator hipoksyjny) w celu poprawy wyników sportowych i ogólnego samopoczucia. Od tego czasu stała się niekwestionowanym liderem technologii hipoksyjnych na świecie. Hypoxico jest obecnie najbardziej znaną i rozpoznawalną marką wśród elitarnych sportowców, trenerów, jednostek naukowych i rządowych. Opracowuje i dostarcza najwyższej jakości i najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia do symulacji warunków wysokogórskich.

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie