Na święta pojedziemy do Zakopanego nowym tunelem? Trwają ostatnie testy (video)

Musisz przeczytać

Kluczowa inwestycją na nowej Zakopiance na ostatniej prostej. W tunel pod Luboniem Małym trwają testy systemów bezpieczeństwa. Tunel ma być oddany do użytku w czwartym kwartale 2022 roku.

Tunel pod Luboniem Małym to kluczowy element  nowej zakopianki na odcinku Lubień-Rabka. Budowę  dwukomorowego tunelu  o długości 2 km  trwają od marca 2017 roku. – Aktualnie wszystkie prace budowlane w tunelu dobiegły już końca. Gotowe jest także centrum zarządzania tunelem. Obecnie rozpoczęły się testy wszystkich systemów działających w tunelu – informuje krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Drążenie tunelu rozpoczęło w Naprawie, od prawego portalu północnego. Obie nitki tunelu początkowo drążone były tylko od strony północnej w Naprawie. Od października 2017 rozpoczęło się drążenie także od strony południowej w Skomielnej. Po dwóch i pół roku przebito pierwszy z dwóch tuneli. W kwietniu 2020 nastąpiło przebicie drugiej nitki tunelu. Według wstępnych zapowiedzi tunel miał być gotowy dla kierowców w grudniu 2021 roku.

W trakcie budowy tunelu napotkano problemy związane w trudnym geologicznie terenem. Budowniczowie tunelu musieli zmierzyć się z tzw.  fliszem karpackim, na który składają się różne warstwy geologiczne. Ponieważ w takich warunkach nie można użyć tarcz, tunel budowano techniką drążeniową. Cała jego konstrukcja składa z dwóch osobnych komór pod górą Luboń Mały, połączonych tunelami technicznymi. W każdej z komór jest osobna jezdnia.

– Obie nitki tunelu będą wyposażone w wentylację oraz wszystkie niezbędne dla bezpieczeństwa ruchu urządzenia, włącznie z wyjściami awaryjnymi. Od strony Skomielnej Białej przed portalem południowym tunelu powstanie mur oporowy – informuje GDDKiA

Wykonawca tunelu – włoska firma Astaldi – wnioskował w w trakcie budowy o przedłużenie terminu zakończenia inwestycji z powodu długiej zimy i zachorowaniem części pracowników na Covid-19. Termin ten minął jednak 7 lutego 2022. Ostatecznie drogowcy podpisali aneks do umowy, dzięki któremu włoska firma miała czas na dokończenie budowy do 30 czerwca. Ten termin również nie został dotrzymany.  

Tunel jest w zasadzie jest gotowy, ale nadal trwają prace przy drogach dojazdowych do niego. – Przed portalem południowym robiony jest nadal dojazd. Od strony portalu północnego stawiane są ekrany akustyczne. Planujemy oddać do użytku tunel w IV kwartale 2022 roku. O ile inwestycja uzyska wcześniej konieczne odbiory – zaznacza GDDKiA

 

Uwaga, uwaga, uwaga, alarm pożarowy – oto próby nadawania komunikatów alarmowych wewnątrz tunelu pod górą Luboń Mały, w ciągu drogi ekspresowej S7 Naprawa – Skomielna Biała.#FunduszeUE #ŁączymyPolskę

Posted by Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] on Tuesday, August 23, 2022

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca