Ciekawe plany na zagospodarowanie Wesołej. Takiego miejsca w Krakowie jeszcze nie ma!

Dzielnica Wesoła / fot. krakow.pl

Od lat na mapie Krakowa brakuje teatru tańca z prawdziwego zdarzenia. Być może wkrótce się to zmieni i Krakowskie Centrum Tańca i Baletu powstanie na… Wesołej!

Koncepcja została ogłoszona podczas konferencji prasowej Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Obecnie zespół występuje w Teatrze Variete, a w poprzednich latach grupę można było zobaczyć w m.in. Teatrze Ludowym czy Nowohuckim Centrum Kultury. Instytucja, podobnie jak inne krakowskie zespoły taneczne, nie posiada własnej sceny. 

– Balet od wielu lat poszukuje własnej siedziby. Były już różne pomysły, gdzie moglibyśmy funkcjonować. Padła propozycja, aby Wesoła stała się naszym miejscem, gdzie będziemy realizować nasze zadania. Potrzebujemy sali baletowej na przygotowanie spektaklu i na ćwiczenia, ale też miejsca do prezentacji naszego repertuaru – informuje Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.

Informacje potwierdziła Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobno pomysł zielone światło otrzymał również od prezydenta Jacka Majchrowskiego, któremu miała spodobać się ta koncepcja. 

– Jednocześnie chcemy, aby nowa siedziba była otwarta dla różnych rodzajów tańca. Przygotowałam koncepcję Krakowskiego Centrum Tańca i Baletu. To miejsce, gdzie mówiłoby się o tańcu i można, by było zobaczyć spektakle czy samemu potańczyć, czyli edukacja, prezentacja i wiedza. Bardzo pragniemy przestrzeni do prezentacji, bo takiej nie mamy. Wydaje się, że w Krakowie brakuje sceny tanecznej z prawdziwego zdarzenia. Będziemy chcieli zapraszać różnych partnerów ze spektaklami. Najwyższy czas, by miasto pomyślało o balecie i tańcu – komentuje Agnel.

js

Zobacz także