Nadawanie nazw skwerom w ilościach hurtowych? „Pora to ograniczyć”

 – Widzimy, że praktyka nadawania nazw skwerom przybrała charakter hurtowy. Posiadanie nazwy skweru na terenie Plant powinno być dużą nobilitacją i nie może być tak, że co 10 metrów mamy nowy skwer – mówi dla KRKnews Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto i dodaje, że został przygotowany projekt uchwały mającej uregulować  procedury nadawania nazw skwerom.

Karolina Lanckorońska oraz Tadeusz Piekarz. Wcześniej Kora, Piotr Skrzynecki i Konrad Swinarski. Tylko w tym roku w obrębie Plant przybyło kilka nowych skwerów, a w planach są kolejne. Problem zauważyli radni dzielnicy Stare Miasto, którzy przygotowali projekt uchwałę Rady Miasta Krakowa.

Jak podkreśla wiceprzewodniczący dzielnicy Jan Hoffman, w ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo propozycji nazywania serwów i ulic w centrum miasta. – Jako dzielnica  uważamy, że nazwania te powinny następować sukcesywnie na przestrzeni czasu oraz powinno pozostawić się miejsca do nadania nazw przez następne pokolenia mieszkańców Krakowa – mówi w rozmowie z KRKnews Jan Hoffman i zaznacza, że dzielnica proponuje, by nadawanie nazw odbywało się na analogicznych zasadach jak nadawanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa.

 – W uchwale, którą skierowaliśmy na Radę Miasta Krakowa, chcemy wprowadzić procedury, która nie tylko doprowadzą do zmniejszenia częstotliwości nadawania nowych nazw, ale też zapewnią odpowiednią rangę i doniosłość aktom nadania nazw kolejnym skwerom. Chcąc maksymalnie podkreślić szacunek dla zgłaszanych patronów skwerów Rada Dzielnicy I Stare Miasto proponuje, by nadawanie nazw odbywało się na analogicznych zasadach jak nadawanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa – podkreśla Jan Hoffman. 

Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa może być nadawane tylko 4 osobom w ciągu całej kadencji Rady Miasta Krakowa. Propozycje w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa wraz z pisemnym określeniem zasług uzasadniających wyróżnienie kandydata Komisji Głównej, oprócz Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, może zgłosić grupa co najmniej 4000 mieszkańców, mających prawo wybierania do Rady Miasta Krakowa. Grupa ta ma prawo zbierania podpisów w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa w ciągu roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym składa się wniosek.

– Wprowadzenie zasad przy nazywaniu skwerów analogicznych do nadawania Honorowego Obywatelstwa jest najlepszym rozwiązaniem. Rada Miasta mogłaby wprowadzić  ograniczenia do np. pięciu skwerów na jedną kadencję Rady. Nie negujemy zasług osób, którym nadawane są nazwy skwerów, ale nie sposób nie zauważyć, że częstotliwość nadawania nazw kolejnym skwerom zlokalizowanym na terenie będącej sercem Krakowa dzielnicy, może powodować odczucie działania chaotycznego i pośpiesznego – podkreśla Tomasz Daros.

(Jarek Strzeboński)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie