Delhi (Indie), Lahaur (Pakistan) i Kraków – tak wygląda ścisła czołówka najbardziej zanieczyszczonych w poniedziałek 6 grudnia miast świata. Ranking przygotował serwis iqair.com, który na bieżąco aktualizuje pomiary w dużych metropoliach na całym świecie.
Smog dusi Kraków. Od rana informujemy o znaczących przekroczeniach norm emisji pyłów PM2,5 oraz PM10. Jak wskazują czujniki Airly, możemy mówić nawet o sześciokrotnym przekroczeniu norm wprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia.
Według informacji przetwarzanych przez portal iqair.com we wtorek rano Kraków był na trzecim miejscu wśród największych miast świata z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Aktualizowany co godzinę raport zbiera dane z kilkuset miast , które pochodzą między innymi z rządowych stacji monitorujących stan atmosfery oraz z domowych stacji pomiarowych AirVisual autoryzowanych przez firmę. Do stworzenia zestawienia wykorzystywany jest średni poziom stężenia pyłu zawieszonego PM 2,5. Portal używa tego wskaźnika ze względu na to, że ten rodzaj zanieczyszczenia powietrza uważany jest za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia.
Wskaźniki pomiaru jakości powietrza prezentowały się dzisiaj źle niemal w całym Krakowie. Czujniki Airly rano wykazały, że stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 miejscami przekroczyły dopuszczalne normy nawet sześciokrotnie. . Tak było m.in. Uśrednione dla Krakowa pomiary jakości powietrza w godzinach porannych wynosiły: skażenie PM2.5: 224% normy (56 µg/m³), skażenie PM10: 285% normy (114 µg/m³).
W centrum miasta, na Placu na Groblach, stężenie PM 2.5 wynosi aktualnie 89 µg/m3, co oznacza, że norma jest przekroczona o 589%. W okolicach Bonarki norma PM 2.5 przekroczona jest o 654%, a na ul. Powstańców Wielkopolskich o 668%. Lepiej jest na północy Krakowa, choć tam normy pyłów zawieszonych w powietrzu są też są przekroczone od 150 do 400%.
Patrycja Bliska