Najczęstsze problemy w zarządzaniu flotą – jak telematyka może pomóc je rozwiązać?

Zarządzanie flotą to liczne wyzwania. Osoby odpowiedzialne za flotę dbają nie tylko o utrzymywanie kosztów na odpowiednim poziomie, głównie poprzez optymalizację tras przejazdów oraz idące za tym oszczędności paliwa. Niezwykle istotny jest także czynnik ludzki, polegający na motywacji pracowników do bardziej efektywnej pracy przy maksymalnym ograniczeniu niebezpiecznych zachowań za kierownicą. Jakie są najczęstsze problemy w zarządzaniu flotą? Jak możesz je rozwiązać?

Lokalizacja kierowców

Osoby odpowiedzialne za flotę pojazdów często nie mogą precyzyjnie określić, gdzie znajduje się dany kierowca i użytkowany przez niego pojazd, a co za tym idzie, nie mogą poprawnie zarządzać powierzonym im taborem i zespołem pracowników. Znajomość aktualnej pozycji samochodu oraz wiedza o tym jak długo kierowca przebywa w określonym miejscu (na przykład podczas przeładunku) pozwala lepiej przewidywać czas realizacji zlecenia i usprawnia zarządzanie pracą całego zespołu.

Rozwiązaniem tego problemu są systemy telematyczne, które wykorzystują lokalizację GPS floty firmowej. Przykładem może być tutaj system Webfleet. Aplikacja informuje w czasie rzeczywistym o aktualnej lokalizacji pojazdu, dzięki czemu można bardzo szybko reagować na wszelkie ewentualne nieprawidłowości.

Niebezpieczne zachowania za kierownicą

Kolejnym problemem w zarządzaniu flotą jest brak kontroli nad stylem jazdy kierowców. Często zdarza się, że pojazd prowadzony jest w sposób niebezpieczny, co grozi stłuczkami i wypadkami. Nadmierna prędkość i gwałtowne przyspieszanie wpływają także negatywnie na zużycie paliwa oraz koszty eksploatacji pojazdu. Warto pamiętać, że samochody służbowe często oklejone są firmowym logo, stanowiąc tym samym wizytówkę firmy. Kierowca łamiący przepisy nie stanowi dobrej wizytówki przedsiębiorstwa oraz wpływa na jego reputację.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi telematyka, która umożliwia wgląd w sposób jazdy pracowników i kontrolę nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Dzięki temu rozwiązaniu możemy z łatwością ocenić styl jazdy kierowcy, sprawdzić prędkość czy sposób użytkowania pojazdu. Możliwa jest nawet kontrola czasu, jaki samochód spędza na biegu jałowym. Zastosowanie telematyki to:

  • większe bezpieczeństwo jazdy,
  • poprawa efektywności pracy,
  • obniżenie kosztów działalności.

Koszty utrzymania floty

Szalejąca inflacja i problemy z łańcuchem dostaw dotykają każdego z nas. Kryzys nie ominął także firm posiadających floty pojazdów wykorzystywanych na co dzień przez przedstawicieli handlowych, serwisantów czy monterów. W ciągu ostatnich lat ceny paliw wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku posiadania wielu pojazdów. Niektóre tabory obejmują nawet kilkaset pojazdów, więc już niewielkie wzrosty cen paliwa znacznie wpływają na finanse firmy.

W zależności od tego, jaki jest profil działalności firmy i jakich pojazdów się w niej używa, wydatki na paliwo mogą stanowić nawet 50% kosztów operacyjnych, które związane są z eksploatacją floty. Wartość ta dotyczy eksploatacji dużych samochodów, takich jak autobusy czy ciężarówki. W przypadku aut dostawczych, wartości tych kosztów sięgają nawet 25% kosztów operacyjnych.

Świetnym sposobem na walkę z tym problemem jest telematyka, która pozwala obniżyć koszty paliwa aż o kilkanaście procent. Wartość tę można osiągnąć, kontrolując i korygując styl jazdy kierowców oraz ich lokalizację. Pracownicy jeżdżący z zachowaniem przepisów ruchu drogowego nie tylko ograniczają ryzyko stłuczek czy wypadków, ale redukują także szybkość zużycia pojazdów flotowych. Rozwiązanie to, w połączeniu ze szkoleniem z eco-drivingu, pozwoli uzyskać znaczne oszczędności w kwestii utrzymania samochodów, co przełoży się na wymierne korzyści finansowe. Warto zwrócić również uwagę na możliwości w zakresie zdalnej obsługi tachografu cyfrowego, co dodatkowo ogranicza czas potrzebny na wykonywanie czynności administracyjnych. 

Najnowsze

Co w Krakowie