Najlepsza barmanka w Polsce robi i podaje drinki w Krakowie

Na barmańskiej olimpiadzie World Class w Sydney Polskę reprezentować będzie barmanka z Krakowa. W 7-letniej historii polskich kwalifikacji do globalnych finałów po raz pierwszy zwyciężyła kobieta-barmanka – Alicja Bączyk z krakowskiego koktajlbaru TAG. Popisowe drinki najlepszej barmanki w Polsce to Espresso Martini i Negroni Sbagliato,

Pod koniec maja międzynarodowe jury z udziałem największych sław barmańskich na świecie po raz siódmy wyłoniło zwycięzcę polskiej edycji konkursu World Class. Statuetkę zdobyła Alicja Bączyk z krakowskiego baru TAG. Zwyciężczyni tegorocznego etapu krajowego we wrześniu wyjedzie na globalne zawody do Sydney. Tam o najwyższe barmańskie trofeum ubiegać się będzie 60 najlepszych barmanów, wyłonionych spośród 10 tysięcy kandydatów z całego świata.

– To był prawdziwy koktajl stresu z euforią i spełnieniem marzeń. Wcześniej: miesiąc ćwiczeń i prawdziwych wyrzeczeń. Żeby wygrać, trzeba postawić wszystko na jedną kartę, ale ogromnie ważne było też codzienne wsparcie całego zespołu TAG. Najtrudniejsze w finale było skupienie uwagi na swoim wystąpieniu, mimo ciekawości występów innych barmanów i wielkich emocji towarzyszących wydarzeniu. To będzie zaszczyt reprezentować Kraków i całą Polskę w globalnym finale w Australii – mówi Alicja Bączyk, Barmanka Roku World Class Poland 2022, finalistka World Class w Sydney.

Alicja Bączyk (26 l.) barmańskie rzemiosło doskonali od 6 lat. Pochodzi z Czempinia (Wielkopolska). Na co dzień jest szefową baru i specem od komunikacji w krakowskim koktajlbarze TAG. Ukończyła studia na kierunku marketingowym oraz kurs barmański. Występowała już w krajowych i globalnych finałach konkursów koktajlowych. Jej popisowe kompozycje to Espresso Martini i Negroni Sbagliato.

W półfinale rywalizowało 20 najlepszych barmanów z całej Polski, w tym na krótkiej liście do tytułu znalazło się czworo zawodników. Na podium z drugim wynikiem uplasował się Grzegorz Pikulski z NEON – Kraków. Trzecią i czwartą lokatę zdobyli barman i barmanka z Warszawy: Daniel Błaszczyk (Pastrami Powiśle i Moderne Artisanal) i Angelika Leśniewicz (Moderne Artisanal).

Alicja Bączyk jest pierwszą kobietą-barmanką, która zwyciężyła w siedmioletniej już historii konkursu w Polsce, ale o włos od tytułu była już rok temu, gdy zajęła 2. Lokatę.
World Class to najbardziej prestiżowy konkurs barmański na świecie. Do tej pory Polskę reprezentowało sześciu barmanów, w tym w ostatnich edycjach Bartłomiej Wójcik z Łodzi (2021), Maciej Mazur z Krakowa (2019) i Marcin Kruk z Warszawy (2018).

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie