Aktualności Kryminalne Polecane

Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce. Kraków poza czołówką

A to niespodzianka. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Krakowa brak w czołówce najniebezpieczniejszych miast w Polsce.

Na podstawie informacji z Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2015 (to najnowsze dostępne dane) powstała tabelka najniebezpieczniejszych miast w Polsce. Liczba przestępstw została podzielona przez liczbę mieszkańców.

Wyniki są zaskakujące. Czołówkę tworzą trzy niewielkie miejscowości z województwa świętokrzyskiego. Na pierwszym miejscu ulokowała się Włoszczowa, druga jest Kazimierza Wielka, trzeci Skalbmierz. Dopiero na 9. miejscu pojawiło się miasto wojewódzkie, Katowice.

Kraków w tym rankingu znajduje się dopiero na 31. miejscu. Wykrywalność przestępstw wynosi 53%. Najwięcej jest przestępstw kryminalnych (23,9), następnie gospodarczych (6,1), wreszcie drogowych (1,3).

GUS zwraca uwagę, że dane należy interpretować we właściwy sposób. „Liczba przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców jest oczywiście pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej. Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczne z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście” – informuje urząd.

Gołym okiem widać też, że w miastach, gdzie więcej przestępstw ma charakter gospodarczy, wykrywalność jest znacznie wyższa.

(wm)

fot. Roberto Bosi photographer & videomaker via Foter.com