Najskuteczniejsze zabiegi na żylaki i pajączki na nogach

Musisz przeczytać

Pękające naczynka to często występujący problem estetyczny. Lokalizacja poszerzonych i pękających naczynek jest zróżnicowana, choć najczęściej występują na twarzy i nogach. Zazwyczaj pajączki na twarzy maja powierzchniową lokalizację – są to teleangiektazje zlokalizowane w górnych warstwach skóry. Z kolei pajączki na nogach są zlokalizowane głębiej. A to oznacza, że w celu usuwania tych zmian skórnych konieczne jest użycie zabiegów laserowych o innej długości fali.

Jak skutecznie usunąć pajączki na nogach?

Pajączki na nogach to zmiany skórne pojawiające się w efekcie poszerzenia i pękania naczyń krwionośnych. Kruchość ścian naczyń krwionośnych może być wynikiem oddziaływania takich czynników jak niedobór witaminy C czy postępujący wraz z wiekiem spadek syntezy kolagenu. Równie istotnym defektem estetycznym są żylaki – poszerzone naczynia żylne, widoczne pod powierzchnią skóry. Żylaki sprzyjają powstaniu zaburzeń krążenia krwi, obrzęków i zmęczenia nóg, a także powstawaniu zakrzepów. Na rozwój żylaków narażone są przede wszystkim kobiety, a pozostałe czynniki ryzyka to siedzący tryb życia, dłuższe unieruchomienie (np. po zabiegu operacyjnym), noszenie obcisłych spodni czy butów na obcasie, a także nadciśnienie, ciąża, urazy czy stosowanie niektórych leków, np. doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Medestetis to klinika oferująca zabiegi medycyny estetycznej w Krakowie i Warszawie, umożliwiające skuteczne usuwanie pajączków i żylaków na nogach. Skleroterapia żylaków kończyn dolnych jest procedurą medyczną, która polega na uszkodzeniu ścianek naczyń krwionośnych (śródbłonka, ale także niektórych innych otaczających struktur) poprzez wstrzyknięcie określonego roztworu chemicznego. Prowadzi to do stwardnienia naczyń krwionośnych po zniszczeniu śródbłonka. Laser działa na skórę poprzez konwersję absorbowanej energii świetlnej w energię cieplną, która intensywnie ogrzewa niektóre związki skórne zwane chromoforami. Mają różne stopnie absorpcji światła w zależności od długości fali. Laser działa głównie na hemoglobinę i ogrzewa ją nagle, powodując rozpad ścianek naczyń krwionośnych.

Laserowe usuwanie pajączków na nogach – kiedy jest najskuteczniejsze?

Laser emituje wiązkę światła, która pochłaniana jest przez hemoglobinę. Jest to barwnik erytrocytów, obecnych w świetle poszerzonego naczynka krwionośnego. Oznacza to, że wiązka emitowana przez laser oddziałuje na naczynko krwionośne i wywołują selektywne zjawisko fototermolizy. Ściana naczynka krwionośnego ulega podgrzaniu, białka ulegają koagulacji i dochodzi do obumarcia ściany naczynka. Dzięki temu naczynko staje się niewidoczne i problem estetyczny znika. Efekt zamykania naczynek widoczny jest zaraz po zabiegu. Jeśli określony obszar skóry dotknięty jest bardziej zaawansowanym problemem estetycznym i obecne jest więcej zmian naczyniowych, wówczas konieczne jest wykonanie 3 – 4 zabiegów.

Dla skuteczności zabiegu usuwania naczynek kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego lasera. Alma Harmony Dye VL to nowoczesna technologia przeznaczona jest zarówno do usuwania naczynek, jak i przebarwień. A co więcej – pozwala na jednoczesne usuwania tych zmian skórnych podczas jednego zabiegu. Laser emituje światło o długości  500-6000 nm, które może być pochłaniane przez dwa rodzaje chromoforów. Jednym z nich jest hemoglobina, a drugim – melanina skumulowana w nadmiarze w obrębie przebarwień. Zaletą lasera jest zastosowanie specjalnego systemu filtrowania, przez co impuls świetlny rozkłada się równomiernie na skórze i pozwala osiągnąć spektakularne efekty, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo.

Przygotowanie do laserowego zamykania naczynek nie różni się w przypadku wszystkich zabiegów laserowych. Należy pamiętać o unikaniu opalania, a także rezygnacji ze stosowania leków światłouczulających. Takie przygotowania rozpocząć należy na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. Ponadto wymagane jest odbycie konsultacji z lekarzem, który oceni stan skóry i naczynek, a także wykluczy obecność przeciwwskazań do zabiegu. Jeśli nie ma przeciwwskazań – można wykonać zabieg. Głowica lasera przykładana jest do problematycznego obszaru skóry, a następnie emitowana jest wiązka lasera. Zabieg może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a efekt zabiegu zauważalny jest natychmiast. Gdy naczynek jest więcej – potrzeb powtórzyć zabieg, a częstotliwość zabiegów to raz na trzy tygodnie.

Skleroterapia – sposób na żylaki na nogach

Skleroterapia to zabieg umożliwiający usuwanie żylaków. Procedura polega na iniekcji odpowiedniego środka chemicznego do światła poszerzonego naczynia krwionośnego, co prowadzi do jego obkurczenia i zamknięcia jego światła. Procedura rozpoczyna się od zdezynfekowania skóry wokół żył objętych zabiegiem. Za pomocą cienkiej igły lekarz wstrzykuje do światła żyły odpowiedni związek generujący miejscowy stan zapalny. Najczęściej stosowane są w skleroterapii związki to:

  • polidokanol,
  • siarczan tetradecylu sodu,
  • hipertoniczne roztwory soli fizjologicznej.

Roztwór cieczy lub pianki wprowadzony do żyły powoduje lokalny stan zapalny, co sprawia, że ściany wstrzykniętej żyły zamykają się, więc krew jest przekierowywana do nienaruszonych żył. Z biegiem czasu ciało wchłania uszkodzoną żyłę, czyniąc ją mniej widoczną i niewygodną.

W zależności od wielkości leczonej żyły, może być konieczne wykonanie do czterech zabiegów. Rekonwalescencja po skleroterapii polega na unikaniu dłuższego unieruchomieniu nogi, częstym spacerowaniu, noszeniu specjalnej bielizny uciskowej i unikaniu ekspozycji na słońce.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca