Największe plusy i minusy Krakowa w 2016. Niektóre Was zaskoczą

Hucpa z referendum w sprawie odwołania Jacka Majchrowskiego, zgony z powodu smogu czy śmierć kardynała Franciszka Macharskiego – to największe minusy w 2016 roku według krakowskich polityków. Na plus zaliczają z kolei Światowe Dni Młodzieży i niektóre akcje antysmogowe.

KRKnews.pl zapytał kluczowych polityków z Krakowa o największy plus i największy minus kończącego się roku. Oto, co powiedzieli w rozmowie z naszymi dziennikarzami:

Józef Pilch (wojewoda małopolski, PiS):

+ Plus jest oczywisty – Światowe Dni Młodzieży. Wspólnie stworzyliśmy coś wielkiego. Wszystkie instytucje rządowe i samorządowe spisały się znakomicie. To nasz wielki sukces.

Sporym minusem jest to, że Kraków nie posiada terenów, które mógłby przeznaczyć na program Mieszkanie Plus. Chcemy bowiem budować mieszkania dla młodych ludzi, a prezydent miasta nie ma gruntów, na których można byłoby prowadzić inwestycje. Wierzę jednak, że wspólnie znajdziemy rozwiązanie.

Marek Sowa (były marszałek województwa małopolskiego, poseł Nowoczesnej):

+ Bezspornym plusem jest fakt, że byliśmy gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. To było wielkie święto nie tylko młodych, ale nas wszystkich. Przez tydzień mogliśmy oderwać się od codzienności i popatrzeć na pewne sprawy z innego punktu widzenia. Mówię to jako osoba, która gościła szóstkę młodych skautów z Portugalii.

Największym minusem była hucpa z referendum o odwołanie prezydenta Krakowa. Nie mam na myśli samego pomysłu zorganizowana głosowania, ale mówię o licznie nieważnych podpisów złożonych pod wnioskiem. Nie pamiętam z historii, aby tak duża liczba osób podpisanych pod listą była fikcyjna lub mieszkała poza Krakowem. Bez wątpienia było to bardzo nieudolnie zorganizowane przedsięwzięcie. 

Bogdan Klich (senator Platformy Obywatelskiej):

+ Plusem jest to, że udało się wprowadzić do budżetu miasta 5,5 milionów złotych na rewitalizację Parku Krakowskiego. Oznacza to, że ten duży kawałek zieleni w centrum zadymionego Krakowa będzie odnowiony, co jest bardzo ważne dla mieszkańców. Traktuję to częściowo także jako mój osobisty sukces, bo również zabiegałem o tę inwestycję.

Minus chciałbym potraktować w kategorii wielkiej straty. Chodzi o odejście kardynała Franciszka Macharskiego, który był godnym następcą Karola Wojtyły. Jego śmierć to bolesna strata dla wiernych kościoła krakowskiego oraz dla mnie osobiście, bo przez lata przyjaźniliśmy się z kardynałem Macharskim, który był wsparciem dla mnie i mojej rodziny.

Agnieszka Ścigaj (poseł Kukiz’15):

+ Na plus zasługują działania związane z promowaniem i przeprowadzaniem akcji antysmogowych, na przykład rozwiązania komunikacyjne, choćby darmowa komunikacja miejska w czasie, gdy zanieczyszczenie powietrza jest największe.

Minusem jest niekontrolowane i nadmiernie zabudowywane kanały powietrzne. Wszystko więc kręci się wokół smogu, ale jestem przekonana, że dla krakowian to bardzo ważna sprawa.

Władysław Kosiniak – Kamysz (były minister pracy i polityki społecznej, poseł i szef Polskiego Stronnictwa Ludowego):

+ Światowe Dni Młodzieży to nie tylko jeden z największych plusów ostatniego roku, ale chyba i całej dekady. To był czas, kiedy ludzie naprawdę byli dla siebie życzliwi. 

Największym minusem jest jakość powietrza w Krakowie. Nie jest to co prawda wydarzenie, ale stan, który ciągle się utrzymuje.

Ireneusz Raś (poseł Platformy Obywatelskiej):

+ Największym plusem minionego roku był sukces gospodarki turystycznej Krakowa. W roku 2016 padł nowy rekord odwiedzających miasto – ponad 12 mln turystów. W tym niewątpliwie trzeba podkreślić rolę i znaczenie sprawnie zorganizowanych Światowych Dni Młodzieży.

Za największy minus minionego roku uznać należy brak decyzji ws. budowy metra w Krakowie, zaś w skali całego kraju – w tym także Krakowa – fakt zawłaszczania świąt państwowych przez PIS.

Jerzy Meysztowicz (poseł Nowoczesnej):

+ Plusem jest to, że władze Krakowa zdecydowały, że w sytuacji dużego zanieczyszczenia powietrza możemy korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. To był dobry ruch. Podobnie, jak rozwój sieci wypożyczalni rowerowych, bo to może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście.

Największą tragedią dla Krakowa jest to, że jesteśmy w czołówce najbardziej zanieczyszczonych europejskich miasta. Codziennie w Krakowie umierają ludzie po komplikacjach spowodowanych chorobami, do których przyczynia się smog. Musimy coś z tym zrobić. Do tego doszła także zabudowa korytarzy przewietrzania miasta – to jest rzecz przykra, bo nieodwracalna. 

Jadwiga Emilewicz (wiceminister rozwoju, małopolska radna, PiS):

Zarządzanie zadaniami przypisanymi miastu w czasie ŚDM. Przy ogólnej asymetrii informacyjnej pomiędzy różnymi podmiotami władzy publicznej w mieście w czasie przygotowań, władzom miasta udało się znaleźć pieniądze na częściowe pokrycie kosztów oraz zebrać niezbędne doświadczenie w organizacji tzw. mega-evetów, co może okazać się przydatne w przyszłości.

 Brak wyraźnej alternatywy politycznej dla obecnej władzy w Krakowie. Nie chodzi tu o „wyrywanie” sobie władzy z rąk przez nieprzyjacielskie obozy, ale o żywy, twórczy spór o wizję rozwoju miasta. W mijającym roku mogliśmy zaobserwować próby zakwestionowania politycznej dominacji prezydenta Majchrowskiego w Krakowie przez Logiczną Alternatywę, których efekt był niestety kontrskuteczny. Teraz na każdą oddolną inicjatywę proponującą inny pomysł na miasto niż Jacek Majchrowski mieszkańcy będą spoglądali z nieufnością. A czas już najwyższy na wrzucenie wyższego biegu, a silnik w Pałacu Wielopolskich wyraźnie się zaciera

Łukasz Wantuch (radny „Przyjaznego Krakowa):

+ Plus, a właściwie plusy, to dwaj urzędnicy. Pierwszy to Łukasz Franek (Zastępca Dyrektora ds. Transportu ZIKIT) i jego „rewolucyjne” koncepcje zmian transportowych w mieście. Piszę „rewolucyjne” w cudzysłowie, gdyż jego działania są normą w innych miastach Europy Zachodniej, ale w naszym konserwatywnym mieście wszystko rodzi się w bólach, patrz ulica Kalwaryjska. Drugi plus to Piotr Kempf i działalność Zarządu Zieleni Miejskiej. Ja jestem zwolennikiem koncepcji Majakowskiego, że miasto to „MASZYNA”. Lubię beton, stal, hałas uliczny a mój ulubiony zapach to rozlana benzyna na rozgrzanym asfalcie w sierpniowym upale. Zdaję sobie jednak sprawę, że jestem w zdecydowanej mniejszości i ludzie chcą drzewek, parków, zajączków, bocianków i dużo zielonej miłości. Dyrektor Kempf wykonuje znakomicie swoją pracę i nie zdziwię się, jeżeli w następnej kadencji zostanie „Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds Zieleni”

Minus to Łukasz Gibała i jego „kupione referendum” w sprawie odwołania prezydenta Majchrowskiego. Każdy ma prawo sięgać po to narzędzie demokracji, ale nie można kupować głosów i płacić ludziom za zbieranie podpisów. Stąd minus, ale jednocześnie plus dla mieszkańców Krakowa, którzy nie dali się kupić.  

Na koniec humorystycznie. Według małej sondy, którą zrobiłem na Facebooku, największy plus minionego roku to „Łukasz Wantuch został radnym miasta Krakowa”. Największy minus – „Łukasz Wantuch został radnym miasta Krakowa”. Jak żyć w tym mieście?

Zebrali: Karolina Stencel, Łukasz Mordarski

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie