Naukowcy z UJ ogłosili: Dobra atmosfera w pracy to mniej przypadków depresji

Musisz przeczytać

Docenienie wysiłków pracowników, zaufanie, szacunek i równe traktowanie znacznie ograniczają ryzyko, że zatrudniony wpadnie w depresję. Pracownicy, które dobrze się czują, są skuteczniejsi i rzadziej biorą zwolnienia. To wnioski z  badania przeprowadzonego pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Badanie pokazuje, że znaczący wpływ na zdrowie psychiczne ma zaufanie okazywane pracownikowi oraz szacunek i docenienie wysiłków wkładanych w pracę. Nie chodzi tu wyłącznie o finansowe nagrody czy pozapłacowe przywileje, jak nowy samochód, komputer czy telefon. Na pracowników silnie wpływają również pochwały po dobrze wykonanym zadaniu, choć wielu pracodawcom wydaje się to oczywiste.

– Właściwy klimat w pracy, czyli wsparcie, równe traktowanie, zaufanie, czy szacunek będą sprzyjały wyższej efektywności pracy oraz przekładały się na to, co dla biznesu jest najważniejsze – tłumaczy prof. Dorota Węziak-Białowolska z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Wydziału Filozoficznego UJ, kierowniczka projektu naukowego.

– Firmy chcą generować zyski, a zatem zależy im, żeby zatrudnieni skutecznie pracowali. Jeśli atmosfera w firmie jest dobra, wspierająca, mamy dużo większe szanse, że ludzie będą pracowali efektywniej – przekonuje ekonomistka i socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Harvarda.

Zatrudnieni, u których pojawiają się objawy pogorszenia zdrowia psychicznego, są bardziej roztargnieni. Oczywiście nie jest możliwe, żeby pracownik był skupiony przez 8 godzin z taką samą, wysoką intensywnością, jednak, jeśli w ciągu dnia ma wiele przestojów, obniża to jakość i produktywność jego działań. Jak wynika z badania prof. Piotra Białowolskiego z Akademii Leona Koźmińskiego, jeśli pracownicy są rozkojarzeni, kosztuje to przedsiębiorstwo nawet 4-5 razy więcej niż ich absencja.

Prof. Węziak-Białowolska dodaje, że na pracowników wpływa wiele bodźców, które z perspektywy menadżera mogą wyglądać na drobne. — Docenianie i wspieranie w pracy, unikanie dawania im zadań, które nie mają sensu, traktowanie ludzi z szacunkiem i w równy sposób. Z perspektywy pracodawcy takie działania w średniej i dłuższej perspektywie powinny przełożyć się na zyski finansowe — uważa badaczka.

Dane pozyskane na potrzeby badania “Psychological caring climate at work, mental health, well-being, and work-related outcomes: Evidence from a longitudinal study and health insurance data” objęły zdiagnozowane depresje oraz stany lękowe. Specjaliści wykorzystali dwie fale danych ankietowych wraz z informacjami pochodzącymi zarówno z akt osobowych pracowników, jak i dokumentacji medycznej rejestrowanej w systemie ubezpieczenia zdrowotnego. Te ostatnie mówią o historii i rozpoznaniach chorób oraz zaburzeń, a także o przepisanych lekach. Badanie objęło ponad 2300 osób, przy czym dane medyczne pozyskano od ponad 1200.

Autorzy badania dowiedli, że to klimat organizacyjny w pracy ma szansę ograniczać ryzyko chorób psychicznych. Jeżeli klimat organizacyjny jest bardzo dobry, wtedy ryzyko zachorowania na depresję może spaść nawet o 32 proc.

Relacje w miejscu pracy modelują też takie odczucia, jak szczęście, optymizm czy przekonanie o sensie życia. Stąd, jeżeli dobra atmosfera może przełożyć się na poczucie szczęścia, optymizm, sens życia i lepsze kontakty z innymi, ma również pośredni wpływ na zdrowie – podsumowują specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Harvarda.

Patrycja Bliska/mat. prasowe 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca