Nie będzie Centrum Muzyki w Krakowie? Miasto rezygnuje z inwestycji. Co na to województwo? [AKTUALIZACJA]

Miasto Kraków zdecydowało o wycofaniu się z realizacji Centrum Muzyki. Władze miasta uznały, że nie mogą partycypować w finansowaniu tej inwestycji ze względu na nieprawidłowości związane z konkursem na zaprojektowanie i nadzór autorski. Władze miasta zapewniają, że aktualne są plany dotyczące parku Skrzatów na terenach, gdzie miało powstać Centrum Muzyki. – To decyzja jednostronna – komentuje wicemarszałek Tomasz Urynowicz. I zaznacza, że władze województwa, zamierzają w najbliższym czasie zająć stanowisko w tej sprawie

Budowa Centrum Muzyki planowana była od wielu lat. Inwestycję miały zrealizować wspólnie samorządy Krakowa i Małopolski. Dziś okazało się, że te plany są nieaktualne.

Kto podjął decyzję?

„Miasto Kraków wspólnie z Urzędem Marszałkowskim zdecydowało o wycofaniu się z realizacji Centrum Muzyki” – informuje Urząd Miasta. Ale wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz podkreśla, że wbrew oświadczeniu magistratu to jest decyzja jednostronna władz miasta. – Zarząd Województwa Małopolskiego w najbliższym czasie zajmie stanowisko w tej sprawie – twierdzi Tomasz Urynowicz.

Do stwierdzenia wicemarszałka Urynowicza odniósł się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Kilka razy spotkałem się z Panem Marszałkiem Witoldem Kozłowskim w sprawie Centrum Muzyki. Ostatni raz we wtorek. Ustaliliśmy wówczas, że ze względu na problemy formalne z przetargiem i, jednocześnie, sytuację ekonomiczną w czasie pandemii, obie instytucje zrezygnują ze wspólnego projektu. Jestem zdziwiony reakcją Urzędu Marszałkowskiego, a szczególnie niewiedzą wicemarszałka Tomasza Urynowicza. Obiegu informacji w Urzędzie Marszałkowskim nie będę komentował” – napisał prezydent na Facebooku.

Na to z kolei zareagował Tomasz Urynowicz. Stwierdził, że Zarząd Województwa Małopolskiego nie podejmował decyzji o rozwiązaniu umowy z miastem o wspólnej realizacji inwestycji. I jeszcze raz przypomniał, że wydany przez miasto komunikat o wycofaniu się z budowy Centrum Muzyki nie był uzgadniany z władzami województwa.

W końcu stanowisko zajął sam Zarząd Województwa. „Zarząd Województwa Małopolskiego nie podjął żadnej decyzji, która pozwoliłaby stwierdzić, że wycofujemy się z inwestycji. Pragniemy przypomnieć Panu Prezydentowi, że obie strony wiąże umowa z 10 lipca 2018 roku, która nie została rozwiązana. Marszałek Witold Kozłowski w rozmowach z Panem Prezydentem zawsze podkreślał, że w przypadku jednostronnego wycofania się Krakowa z tej inwestycji, województwo będzie zmuszone podjąć stosowne decyzje” – czytamy w specjalnym oświadczeniu. Jest w nim mowa także o zaskoczeniu komunikatem jakoby „Miasto Kraków oraz Województwo Małopolskie podjęły wspólną decyzję o wycofaniu się z realizacji budowy Centrum Muzyki”.

Kłopoty

„Powodem decyzji jest fakt, że już po rozstrzygnięciu konkursu na projekt budowy Centrum Muzyki w Krakowie okazało się, że jego zwycięzca podlegał wykluczeniu z uwagi na fakt, iż nie spełniał warunków udziału w postępowaniu konkursowym w postaci realizacji obiektu o parametrach określonych warunkami konkursu. Powyższy fakt został ujawniony dopiero po rozstrzygnięciu konkursu, a przed podpisaniem umowy na wykonanie dokumentacji projektowej ze zwycięzcą konkursu, który za zwycięski projekt otrzymał nagrodę w kwocie 150 tys. zł brutto. Tym samym stwierdzono, że wykonawcy, który podlegał wykluczeniu bezpodstawnie wypłacono nagrodę, a także zaproszono do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki (mimo że podlegał wykluczeniu)” – czytamy w komunikacie magistratu. 

To nie jedyny problem. W styczniu zostało unieważnione zamówienie z wolnej ręki na projekt. W lutym potwierdził to swoją decyzją Urząd Marszałkowski. A do tego zostało zgłoszone do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z nieprawidłowościami w trakcie konkursu.

Urząd Marszałkowski potwierdza, że w sprawie konkursu na projekt Centrum Muzyki były kłopoty. I podkreśla, że to władze województwa reagowały na te nieprawidłowości, składając m.in. doniesienie do prokuratury.

Co dalej?

– Nie poddajemy się, to tylko chwilowe wstrzymanie tej inwestycji. Kraków przecież musi mieć filharmonię – powiedział nam Kazimierz Barczyk, przewodniczący Komitetu Honorowego Budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Jego zdaniem rezygnacja z budowy spowodowana jest raczej względami finansowymi, koniecznością oszczędności z powodu mniejszych dochodów w czasie epidemii koronawirusa. Według Kazimiera Barczyka za rok,1,5 roku zostanie ogłoszony nowy konkurs na projekt Centrum Muzyki.

Fot. Wojciech Dziadosz (krakow.pl)

Centrum Muzyki miało powstać na terenach przy Bulwarze Kurlandzkim, którymi kiedyś dysponowało wojsko. Na powierzchni 37 tys. m kw. miały powstać: sala koncertowa na 1,4 tys. widzów, sala kameralna, sala prób, studio nagrań, biblioteka muzyczna z czytelnią, sala seminaryjna i parking podziemny. Przy kompleksie planowano ogólnodostępny Park Muzyków. Osobno swoje obiekty w tym obszarze ma budować Akademia Muzyczna.

Grzegorz Skowron

Tak miało wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie

Zdjęcie 1 z 7

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie