Nie ma zgody na wydłużenie terminu przebudowy szkieletora! Będą kary za opóźnienia?

Prezydent Krakowa nie zgodził się na wyznaczenie dodatkowego terminu przebudowy słynnego szkieletora. Choć widać już zarysy nowego oblicza wieżowca, który straszył przez lata, inwestor ma opóźnienia w budowie. Konsekwencja odmowy wyznaczenia nowego terminu jej zakończenia mogą być kary finansowe.

„Odmawia się wyznaczenia dodatkowego terminu zakończenia zagospodarowania nieruchomości stanowiącej działkę nr 229 o pow. 13010 m2 , położoną w obr. 8 jedn. ewid. Kraków – Śródmieście przy ul. Lubomirskiego w Krakowie, obj. kw KR1P/00180615/4, będącej własnością Gminy Miejskiej Kraków, pozostającej w użytkowaniu wieczystym „Treimorfa Project” Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie” – tej treści zarządzenie podpisał właśnie prezydent Jacek Majchrowski.

Opóźnienia na budowie

Nowe elewacje Unity Tower, czyli słynnego szkieletora, miały być gotowe z końcem ubiegłego roku. Urząd Miasta 18 lutego tego roku wszczął postępowanie administracyjne w związku z opóźnieniami tej inwestycji.

Podpisane właśnie zarządzenie oznacza, że urzędnicy nie przyjęli wyjaśnień inwestora. Spółka Treimorfa Project tłumaczyła, że opóźnienia są od niej niezależne. Np. najwyższych kondygnacji nie można było postawić e względu na silne wiatry.

Już wtedy przedstawiciele magistratu nie kryli, że może skończyć się nałożeniem kary na dewelopera z tytułu niedotrzymania terminu zakończenia zagospodarowania nieruchomości. W podpisanym przez prezydenta zarządzeniu nie ma mowy ani o karze, ani o jej wysokości.

Długa historia

Historia wieżowca przy rondzie Mogilskim ma już 45 lat. Jego budowa rozpoczęła się w 1975 roku, ale już po czterech latach inwestycja została wstrzymana. Zmiany ustrojowe po 1989 roku przynosiły tylko kolejne koncepcje spory sądowe o prawa do nieruchomości.

Wszystko miały zmienić plany spółki Treimorfa. W 2016 roku została opracowana obecnie obowiązująca koncepcja przebudowy wieżowa. On sam – nazwany Unity Tower – ma sięgać 102,5 metra wysokości i mieć 27 kondygnacji, Na ostatnim piętrze znajdzie się taras z przeszkloną restauracją, Obok wieżowca będą cztery mniejsze i razem będą stanowić wielofunkcyjne centrum biznesowe Unity Centre.

Cały kompleks ma być oddany do użytku w pierwszej połowie 2020 roku.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie