Nie żyje prof. Janusz Filipiak. Były prezes Comarchu i Cracovii miał 71 lat

W niedzielę 17 grudnia zmarł prof. Janusz Filipiak, współzałożyciel Comarchu i były prezes MKS Cracovia. O śmierci przedsiębiorcy poinformowała spółka w oficjalnym komunikacie.

„Zarząd Comarch S.A. z wielkim smutkiem informuje o otrzymaniu informacji o śmierci Prezesa Zarządu Comarch S.A., Pana Profesora Janusza Filipiaka. W związku z powyższym z dniem 17 grudnia 2023 r. wygasa mandat Pana Profesora Janusza Filipiaka w zarządzie Spółki Comarch S.A. Pan Profesor Janusz Filipiak był współzałożycielem Comarch S.A., jednym z głównych akcjonariuszy i wieloletnim Prezesem Zarządu Spółki” – czytamy w oświadczeniu spółki.

Profesor Janusz Filipiak urodził się 3 września 1952 roku w Bydgoszczy. Był redaktorem i autorem czasopism, ale również konsultantem krajowych i zagranicznych instytucji.

Wykształcenie zdobył na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W latach 1991-1998 kierował Katedrą Telekomunikacji AGH, zdobywając nominację profesorską w wieku 39 lat.

Profesor Filipiak jest autorem sześciu książek z zakresu teleinformatyki, trzy z nich zostały wydane w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej w tym: “Modelling and Control of Dynamic Flows in Communications Networks” (SpringerVerlag, 1988) oraz “Real Time Network Management” (North Holland, 1991). Opracował ponad sto artykułów z zakresu telekomunikacji i teleinformatyki, które zostały opublikowane w wielu znanych na całym świecie czasopismach specjalistycznych, m.in. „IEEE Transactions on Communications”, „IEEE Journal on Selected Areas in Communications” czy „Operations Research”. Był wydawcą „Telecommunication Services for Developing Economies” (Elsevier, 1991).

Był konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora pełnomocnego Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia). Prowadził projekty badawcze w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Był mecenasem sportu. Z MKS Cracovia związany był on ponad 20 lat. Latem 2002 roku jego firma Comarch została sponsorem III-ligowej wówczas drużyny piłkarskiej. Kilka miesięcy później biznesmen miał już w swoich rękach pierwszy pakiet klubu.

– Zacząłem czytać o Cracovii. Zauroczyła mnie swoją historią. Tym, że mimo przeróżnych zawirowań historycznych, które rwały ciągłość rozmaitych instytucji w Polsce, ona wciąż istniała – jako najstarszy klub piłkarski, założony w 1906 roku. Tym, że zachowała mnóstwo pamiątek i zdjęć z różnych okresów, co świadczyło o szacunku do historii Cracovii – pisał w książce „Dlaczego się udało”.

Od 2014 roku natomiast był większościowym udziałowcem Cracovii.

 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie