W niedzielę Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Warto zarezerwować sobie nieco czasu na niedzielę, gdy odbędzie się dwunasta edycja Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich, przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. Hasło projektu to „Muzeum od kuchni”.

– 23 instytucje wraz z oddziałami w tym roku otwierają swoje podwoje dla zwiedzających – mieszkańców Krakowa i turystów. Będzie to okazja, żeby – jak w haśle tego wydarzenia – podglądnąć muzeum od kuchni i wziąć udział w wyjątkowych atrakcjach, które na ten dzień przygotowują instytucje muzealne. Będą to specjalne programy edukacyjne dla najmłodszych i starszych dzieci, gra miejska, pokazy filmowe i wiele, wiele innych. W tym roku program wydarzenia jest niezwykle bogaty – zachęca Katarzyna Olesiak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który w organizację Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich angażuje się od samego początku.

Impreza ma charakter edukacyjny i rodzinny, jej celem jest przybliżenie historii naszego miasta i jego dziedzictwa kulturowego poprzez ukazanie różnorodnych zasobów muzealnych, szczególnie tych, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, muzea przygotowują szereg dodatkowych atrakcji. Są to m.in.: wykłady, warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami. Dzień Otwartych Drzwi odbywa się zawsze w listopadzie, w niedzielę. Muzea otwarte są dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 16.00 (niektóre są czynne dłużej). Wstęp do muzeów jest wolny. Do niektórych z nich należy wcześniej zarezerwować miejsce, np. do Rynku Podziemnego (szczegóły w programie wydarzenia).

W tegorocznej edycji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich weźmie udział sześć muzeów miejskich: Muzeum AK, Muzeum Historii Fotografii, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z dziesięcioma oddziałami, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum PRL-u oraz , Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Wydarzeniem towarzyszącym Dni Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich będzie, po raz pierwszy w tym roku projekt realizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Stowarzyszenie Wiosna – „Sztuka Teraz”. To wspólny pomysł na wspieranie polskich artystów i pomaganie potrzebującym. Spośród 1000 zgłoszonych dzieł, w trakcie dwuetapowych kwalifikacji wybrano 143 z nich. Prace wielu artystów, m. in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady czy Norwegii zostaną wystawione na licytację, która przeprowadzona zostanie poprzez stronę www.sztukateraz.pl. Wystawa prac będzie trwać od 19 listopada do 18 grudnia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (wstęp wolny). Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na Szlachetną Paczkę.

I edycja Dnia Otwartych Drzwi odbyła się 16 października 2005 roku, uczestniczyło w niej 18 instytucji z frekwencją 27.374 zwiedzających, natomiast w projekcie w roku 2015 uczestniczyły 23 instytucje muzealne wraz z oddziałami, liczba zwiedzających wyniosła 31.000 zwiedzających.

(wm, krakow.pl)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie