Niesamowite spotkania… Dziś w Krakowie trudno się nudzić [spis wydarzeń]

Koncerty, spotkania, promocje książek –  w czwartek w Krakowie będzie działo się naprawdę sporo.

O godz. 18.30 przy ul. Józefa 36 odbędzie się spotkanie z Marią Hawranek i Szymonem Opryszkiem, autorami książki „Wyhoduj sobie wolność”. Z krakowskimi czytelnikami podzielą się opowieściami o Urugwaju, a rozmowę poprowadzi Tomasz Pindel.

„Urugwaj jest jak mały tajemny skarb. Gdy się go odkrywa, człowiek chciałby zazdrośnie zachować jak najwięcej dla siebie. Ale Maria Hawranek i Szymon Opryszek dzielą się swoim znaleziskiem, więc niepokoję się o losy Urugwaju. Bo co jeśli wszyscy postępowcy, antyklerykałowie, zwolennicy małżeństw par jednopłciowych, palacze zioła oraz wszelkiej maści społecznicy, naprawiacze świata, „lewacy” i nie-całkiem-dopasowani, a także smakosze yerba mate i wielbiciele prawej stopy Luisa Suáreza ruszą masowo zaludniać tę świecką krainę-marzenie na antypodach” – pisze o książce krakowskich podróżników Artur Domosławski. Wstęp na promocję książki jest bezpłatny.

Inna propozycja na czwartek to spacer krakowskimi uliczkami, odwiedziny w Bośni, Nepalu, a także na Plutonie. Do tego spojrzenie na życie i twórczość Heleny Modrzejewskiej i Wolfganga Amadeusza Mozarta. A na koniec muzyczne uniesienia podczas koncertów Piotra Rubika i Anity Lipnickiej – oto kulturalny czwartek w telegraficznym skrócie. Zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi w naszym mieście.

Dziś w Domu Jana Matejki na ul. Floriańskiej 41 rozpoczyna się konferencja naukowa pt. „Helena Modrzejewska i teatr jej epoki”. Celem wydarzenia jest podsumowanie stanu badań nad życiem i twórczością legendarnej aktorki, wytyczenie nowych pól badawczych, zapoznanie się z nieznanymi dotąd źródłami jej dotyczącymi, a także zaproponowanie nowych punktów widzenia na artystkę i jej sztukę. Otwarcie konferencji o godz. 10.00.

O godz. 13.00 Krakowskie Forum Kultury zaprasza na spacer śladami Jana Kantego Fedorowicza, współpracownikami prezydenta Juliusza Lea. Wędrówkę poprowadzi Piotr Filipowski. Zbiórka przed KFK na ul. Mikołajskiej 2.

O godz. 17.00 w Klubie Kazimierz na ul. Krakowskiej 13/18 zainaugurowany zostanie Krakowski Klub Podróżników. Podczas pierwszego spotkania o Bośni opowie Andrzej Pasławski.

Z kolei Fundacja Autonomia z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynki ONZ zainauguruje działalność Dziewczyńskiego Centrum Mocy. Organizatorzy zaczynają od nieprzerwanego tygodnia wydarzeń dla dziewczynek i dziewczyn w każdym wieku oraz wszystkich osób, dla których ważna jest wolność kobiet. O godz. 18.00 w Goethe Institute na Rynku Głównym 20 odbędzie się projekcja filmu niemiecko-nepalsko-norweskiego pt. „Urmila walczy o wolność”. To opowieść o młodej kobiecie, która walczy o wolność, sprawiedliwość i możliwości dla dziewcząt w Nepalu. Wstęp wolny.

Także o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej rozpocznie się edukacyjny koncert symfoniczny z cyklu „Musica – ars Amanda”. Dziś będzie można zapoznać się z życiem i twórczością Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na scenie usłyszymy Sylwię Olszyńską (sopran), Stanisława Dudę (baryton), Jonasza Kluzę i Mateusza Półtoraka (duet fortepianowy) oraz Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej. Muzykami podyryguje Katarzyna Tomala.

Księgarnia naukowa De Revolutionibus Books&Cafe zaprasza na spotkanie z dr. Łukaszem Lamżą – filozofem przyrody, nauczycielem akademickim, tłumaczem, dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego” i pracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Tematem rozmowy z cyklu „Nauka na żywo” jest Pluton i Charon obiektywem New Horizons. Początek o godz. 18 na ul. Brackiej 14.

Godzinę później w Centrum Kongresowym ICE Kraków rozpocznie się koncert pt. „Kantata Polska” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Na scenie usłyszymy m.in. Zofię Nowakowską, Martę Moszczyńską, Olivię Wieczorek, Michała Gasza, Marcina Januszkiewicza, którym towarzyszyć będą Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry i Wrocławski Chór Akademicki.

Z kolei Forty Kleparz zapraszają na koncert Anity Lipnickiej i zespołu The Hats. Fani artystki usłyszą zarówno jej najnowszy materiał z płyty „Miód i dym”, jak i jej największe przeboje. Start o godz. 19.00 na ul. Kamiennej 2-4.

jp, krakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie