Niezła fabryczka! 1,2 tony tytoniu. Policja zlikwidowała nielegalną wytwórnię papierosów

Kryminalni Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, zlikwidowali nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych, zabezpieczając ponad 1200 kg tytoniu i krajanki tytoniowej. Łącznie do sprawy zostało zatrzymanych 6 osób. Straty Skarbu Państwa sięgają ponad 700 tys. złotych.

12 lutego br. funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego, Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce na terenie jednej z posesji powiatu zlikwidowali nielegalną przetwórnię tytoniu. Jak ustalili śledczy, magazyn tytoniowy gdzie dochodziło do przestępczego procederu, w najbliższym czasie miał zostać przeniesiony w inne miejsce. W wyniku podjętych działań, na gorącym uczynku zatrzymano 45 -letniego właściciela posesji, oraz 23-letnią kobietę.

Policjanci zabezpieczyli łącznie ponad 1200 kg nielegalnego tytoniu oraz krajanki tytoniowej. Ponadto zabezpieczono papierosy bez polskich znaków akcyzy. Czynności operacyjne, wykonane w trakcie prowadzonych działań, pozwoliły ustalić źródło dostawy tytoniu, a także osoby odpowiedzialne za nielegalną dystrybucję. 13 lutego, wieliccy kryminalni udali się do województwa lubelskiego, gdzie w powiecie biłgorajskim, zatrzymano dwóch mężczyzn. 36- latek oraz jego 61- letni ojciec, poza legalną produkcją tytoniową, dodatkowo ,,na lewo’’ sprzedawali tytoń osobom z powiatu wielickiego.

Kryminalni przystąpili do działań, których celem było zatrzymanie dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za dystrybucję nielegalnego tytoniu. Już 14 lutego br. na terenie gminy Niepołomice został zatrzymany 23-latek, który wcześniej przez kilka kilometrów uciekał samochodem funkcjonariuszom. 18 lutego natomiast, na ul. Wielickiej w Krakowie, kryminalni zauważyli pojazd drugiego z podejrzanych, który stał zaparkowany przed jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych. W pobliżu pojazdu przebywał 27-letni podejrzany w obecności 30-latka, również mieszkańca powiatu wielickiego.

Funkcjonariusze zatrzymali 27 -latka, ujawniając przy nim środki odurzające w postaci amfetaminy, a także susz tytoniowy. Drugi z mężczyzn, chcąc uniknąć zatrzymania, próbował odjechać z miejsca. W trakcie wykonywania manewru cofania uszkodził stojący za nim nieoznakowany radiowóz. Jak się okazało, 30- latek posiadał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Mieszkańcy województwa lubelskiego usłyszeli zarzuty sprzedaży wyrobów tytoniowych w postaci liści tytoniu bez oznaczeń polskimi znakami akcyzy, za co grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Zatrzymani z powiatu wielickiego usłyszeli zarzuty m.in. przechowywania nielegalnych wyrobów tytoniowych, oraz ich wytwarzania za pomocą urządzenia do krojenia liści tytoniowych. Dodatkowo 23- letnia kobieta oraz 23- latek usłyszeli zarzut, posiadania substancji psychotropowych w postaci amfetaminy.

Do czasu zakończenia sprawy w sądzie, prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego.

ml, KWP Kraków

Zobacz także