Nigdy nie był pokazywany publicznie. Obraz Jana Matejki na wystawie ASP

Prace Jana Matejki, w tym pokazywany po raz pierwszy publicznie obraz z lat młodzieńczych „Studium całej figury chłopca” można oglądać na specjalnym pokazie zorganizowanym w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z okazji odbywających się w ten weekend Dni Otwartych Drzwi ASP.

Prezentację prac Jana Matejki, które chociaż znane historykom i historykom sztuki, pokazywane były niezwykle rzadko przygotowano w budynku głównym krakowskiej uczelni, przy pl. Matejki. Wystawa „Pod powiekami aniołów” potrwa do 22 kwietnia.

Wystawa przedstawia znanego z monumentalnego malarstwa patrona Akademii Sztuk Pięknych z mniej znanej strony, która „może zachwycić a na pewno zastanowi i zaskoczy wielu, dla których biografia i twórczość Jana Matejki pozostaje wciąż inspirująca”.

 – Szczególnie interesujące  może być spotkanie z zaprezentowanym po raz pierwszy, nieznanym dotąd publiczności, obrazem pt. „Studium całej figury chłopca” namalowanym przez osiemnastoletniego Jana Matejkę w 1856 roku. Praca ta od momentu powstania do dnia dzisiejszego była dziedziczona i przekazywana wyłącznie w kręgu rodzin spokrewnionych z Matejkami. Nigdy nie była obiektem sprzedaży – informuje ASP. 

Pierwszym właścicielem obrazu, obdarowanym przez artystę, został Zygmunt Matejko (1829-1907), starszy brat Jana, niejednokrotnie jego model. Przez wiele lat Studium wraz z czterema innymi obrazami olejnymi Matejki, przechowywane było w Bieńczycach, posiadłości dzierżawionej przez Zygmunta. Po jego śmierci dzieło trafiło na ul. Karmelicką w Krakowie, do mieszkających tam córek: Wandy i Zofii.

W okresie okupacji obraz znajdował się w jednym z pałaców na terenie Małopolski. Ostatecznie swoje miejsce znalazł w Warszawie. „Dzięki uprzejmości obecnych właścicieli możemy go podziwiać w gmachu krakowskiej uczelni (…). To jedyna okazja, by zobaczyć dzieło w Krakowie, gdyż później będzie eksponowane na Zamku Królewskim w Warszawie na wystawie Matejko nieznany” – informuje ASP. 

Prezentacji prac Matejki w Muzeum ASP towarzyszy publikacja „Pod powiekami aniołów”, zawierająca cztery opowieści dopełniające całości obrazu tego przedsięwzięcia.

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie