Nocny biwak w lesie? To już możliwe! Sprawdziliśmy, gdzie w Małopolsce można przeżyć przygodę (mapy)

Musisz przeczytać

Na początek majówki mamy świetne wieści. Lasy Państwowe ruszają z programem „Zanocuj w lesie”, który umożliwia legalne biwakowanie miłośnikom surwiwalu i bushcraftu. 

Na terenie 430 nadleśnictw w Lasach Państwowych zostaną wyznaczone specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

– Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary Lasów Państwowych pod te formy aktywności. To doskonała okazja do bliskiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji zwierząt i ucieczki od wielkomiejskiego szumu – tłumaczył Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

Postawowiliśmy sprawdzić, gdzie można spróbować biwaku w Małopolsce!

Najwięcej możliwości oferuje okolica Jeziora Mucharskiego. Tamtejsze tereny należą do Nadleśnictwa Katowice, ale spać można w różnych miejsach przylegających do jeziora m.in. na terenie Łękawicy i Suchej.

Miłośnicy gór odnajdą się w leśnictwach Wełcza i Mosorne na terenie powiatu suskiego. Program umożliwia nocleg nieopodal popularnej Zawoi w niedalekiej odległości od Babiogórskiego Parku Narodowego.

Kręci Was przygoda bliżej Krakowa? Ciekawym rozwiązanie jest nocleg wśród drzew w leśnictwie Tokarnia, blisko zjazdu z popularnej zakopianki na wysokości Lubnia.

Tereny pod biwakowanie przygotowało też leśnictwo Kostrza.

Widowiskowo będzie na pewno na cypelku nad Jeziorem Rożnowskim. To tereny leśnictwa Rożnów.

Leśnictwa Ochotnica i Obidza, nieopodal Krościenka nad Dunajcem też są gotowa na miłośników survivalu.

Szczegółowe mapy z miejscami przeznaczonymi pod biwak (w kolorze żółtym) znajdziecie tutaj.

Zasady leśnego nocowania

Nocleg w udostępnionym miejscu będzie możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce. Powyżej przedstawionych norm, należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa proponowaną liczbę osób i dni pobytu, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Jest to program skierowany do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych.

Jak uzyskać taką zgodę?

na stronie nadleśnictwa znajdziesz formularz zgłoszenia; wyślij zgłoszenie mailowo na adres nadleśnictwa nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem;zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Pytania i odpowiedzi (za: www.lasy.gov.pl/, tam też znajdziecie regulaminy):

Jakie dokumenty lub pisma powinniśmy mieć ze sobą na wypadek kontroli?

Nie trzeba mieć przy sobie specjalnych pism lub dokumentów. Natomiast ze względu na nagłe sytuacje, np. w razie wypadku, warto zawsze mieć przy sobie dokument, który pozwoli ratownikom na skontaktowanie się z rodziną czy bliskimi.

Jak w terenie będą oznaczone granice obszarów do biwakowania?

Nie będą. Nie chcemy zanieczyszczać krajobrazu tablicami. Granice są wyraźnie oznaczone na mapie. Spodziewamy się, że bushcraftowcy oraz surwiwalowcy nie będą mieli problemu z identyfikacją tych granic korzystając z dostępnych map.
W przypadku nadleśnictw nizinnych obszar łatwo będzie zidentyfikować po słupkach oddziałowych. W górach będzie to możliwe jedyne z mapą.

Czy na obszarach znajdę ławki lub wiaty?

Nie. Na tych obszarach nie ma żadnej infrastruktury. To wyłącznie dziki fragment lasu. Dlatego weź ze sobą worek na odpadki i po biwakowaniu zabierz ze sobą śmieci, gdyż w środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci!

Czy na obszarze mogę nocować w dowolnym miejscu?

Tak. Jednak pamiętaj, że na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje stały zakaz wstępu (np. uprawy leśne czy ostoje zwierząt), wynikające z zapisów art. 26 ustawy o lasach. Nie biwakuj w takich miejscach!

Czy mogę nocować na obszarze w każdym dniu i porze roku?

Tak. Zanim jednak się wybierzesz na biwak sprawdź na stronie BDL mapę czasowych zakazów wstępu do lasu. Jeśli został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego zrezygnuj z wycieczki lub zmień plany i wybierz inne miejsce, gdzie zakaz nie obowiązuje. 

Co można pozyskać w wyznaczonych strefach (drewno, runo)?

Na obszarach nie można pozyskiwać drewna. Można korzystać, jak do tej pory, z owoców runa leśnego i grzybów. Również, tak jak do tej pory, zabronione jest niszczenie ściółki.

Czy na obszary do biwakowania można wjechać kamperem?

Nie. Wjazd do lasu pojazdami jest zabroniony. Tereny pilotażowe są dedykowane wyłącznie osobom z hamakami, które preferujemy, lub namiotami. 

(oprac. ko)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca