Nowa oranżeria powstanie w Ogrodzie Botanicznym. A to nie koniec zmian

Postępuje modernizacja Ogrodu Botanicznego w Krakowie. W tym roku wzbogaci się on o oranżerię oraz budynek kasowy. W planach jest też budowa kolejnej, znacznie większej oranżerii.

Uniwersytet Jagielloński w dalszym ciągu modernizuje wpisany do rejestru zabytków Ogród Botaniczny przy ul. Kopernika w Krakowie. W ostatnich latach zakończono tu m.in. prace związane z przebudową kompleksu szklarniowego Victoria, w którym rośnie unikatowa, ponad 150-letnia palma daktylowa.

Prawdopodobnie już w najbliższe wakacje odwiedzający Ogród Botaniczny UJ kupią bilety wstępu w nowym budynku. Obecny drewniany pawilon jest obiektem tymczasowym. Zastąpi go murowana konstrukcja z wieloma przeszkleniami, która będzie też pełnić funkcję handlową. W ofercie planowanego sklepiku znajdą się ogrodowe i uniwersyteckie pamiątki.

W tym roku ogród zyska też zupełnie nową oranżerię. Budynek na planie trapezu powstanie na terenie gospodarczym. Będzie liczył niespełna 6 m wysokości, a jego powierzchnia zabudowy wyniesie 72 m2, w tym użytkowa nieco ponad 50 m2. Obiekt będzie wyróżniał się piękną stolarką okienną i nawiązywał do budynku starej stolarni, która w ramach inwestycji, z uwagi na zły stan techniczny, zostanie wyburzona. Zachowany zostanie z kolei, przylegający do niej, dawny mur ogrodu, który wyznaczał jego granicę przed powiększeniem ogrodu w roku 1935. Odrestaurowana ściana będzie północno-wschodnim bokiem przyszłej oranżerii.

– Nowy oranżeria będzie obiektem wielofunkcyjnym. Przede wszystkim będzie pełnić rolę edukacyjną. Będziemy w niej prowadzić warsztaty botaniczne i ogrodnicze, których tematyka będzie zmienna i uzależniona od pór roku. Marzy nam się również zorganizowanie z udziałem specjalistów hortiterapii z wykorzystaniem elementów botaniki dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w tym w różnym stopniu upośledzeniami umysłowymi – podkreśla dr hab. Michał Węgrzyn, kierownik Ogrodu Botanicznego UJ w rozmowie z oficjalnym serwisem miasta.

(ko)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie