Nowe Muzeum Kościuszkowskie na 200. rocznicę Kopca Kościuszki [zdjęcia]

Trasa edukacyjna, ogród kościuszkowski, plac zabaw dla dzieci, biblioteka kościuszkowska – to tylko niektóre elementy nowego Muzeum Kościuszkowskiego. Jego otwarcie uświetniło 200. rocznicę rozpoczęcia budowy Kopca Kościuszki.

Najważniejszą częścią nowego muzeum, które powstało z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, jest multimedialna i interaktywna wystawa „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”, przygotowana przez Adventure Multimedialne Muzea, na podstawie elementów scenariusza dr Michała Niezabitowskiego.

Życie Kościuszki zamknięte w kapsułach pamięci

Wątki z życia Tadeusza Kościuszki zamknięto w kapsułach pamięci. Prowadzą widza za Kościuszką od jego domu rodzinnego w białoruskiej Mereczowszczyźnie, do Szkoły Kadetów w Warszawie, przez Filadelfię i lata wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wojnę z Rosją w obronie Konstytucji 3 Maja, aż na krakowski Rynek – miejsce przysięgi i rozpoczęcia powstania i pole bitwy pod Racławicami. Kapsuły są wypełnione efektami dźwiękowymi i wizualnymi.

Nowe Muzeum Kościuszkowskie

Zdjęcie 1 z 8

(fot.malopolska.pl)

Opowieść o Kościuszce tworzą też cenne eksponaty, m.in. oryginalne drzwi do dworu w Miłocicach, gdzie Tadeusz Kościuszko odpoczywał po bitwie pod Racławicami i napisał raport do narodu o zwycięstwie, czy ryngraf z Matką Boską Częstochowską, który według tradycji do niego należał. Na wystawie znajdziemy też pierścionek z wizerunkiem Kościuszki z 1792 r. oraz wierne repliki przedmiotów toczonych w drewnie przez samego bohatera wystawy, jego szabli, munduru kadeta Szkoły Rycerskiej, odznaczeń czy żeton, który Kościuszko przywiózł z podróży do Stanów Zjednoczonych.

W nowym muzeum znalazły się także trasa edukacyjna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ogród kościuszkowski, wykonana z brązu makieta Kopca Kościuszki i fortu, plac zabaw dla najmłodszych oraz biblioteka kościuszkowska – unikatowy księgozbiór zakupiony dzięki staraniom Komitetu.

Nowe Muzeum Kościuszkowskie i inwestycje z nim związane zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, przy wsparciu środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz środków własnych Komitetu Kopca Kościuszki. Ich koszt to prawie 13,5 mln zł (w tym 6,3 mln z UE).

Miejsce – sacrum

– Inaugurujemy dzisiaj 200. rocznicę Kopca Kościuszki i jego Komitetu, a równocześnie zamykamy bardzo poważny projekt inwestycyjny, który realizowaliśmy przez kilka ostatnich lat – utworzenie pod Kopcem muzeum Kościuszki. Otwarcie tego muzeum jest spełnieniem tęsknot Komitetu pielęgnowanych przez nas od początku naszego istnienia. Już pierwszy prezes Komitetu – gen. Franciszek Paszkowski – przywiózł z Solury pamiątki po Kościuszce, właśnie z myślą o utworzeniu muzeum. Nasza ekspozycja jest bardzo nowoczesna, interaktywna i multimedialna. Pokazuje, że Kościuszko jest bohaterem wciąż potrzebnym – mówił prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie.

– Kopiec Kościuszki, który jest symbolem Krakowa, dziś zyskuje dodatkową wartość – muzeum, które pokazuje Kościuszkę nie tylko takiego, jakim był, ale również jak postrzegany jest obecnie. Kraków wzbogaca się o kolejne miejsce, które będzie nowym symbolem miasta. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Myślę, że Kościuszko byłby zadowolony, że w ten sposób czcimy jego pamięć i pokazujemy nowoczesny patriotyzm młodym pokoleniom krakowian i Polaków – przekonywał Bogusław Kośmider, wiceprezydent Krakowa.

– Otwieramy dziś miejsce, które wywodzi się z przeszłości, ale jest nakierowane na przyszłość. Nie boimy się o przyszłość Kopca Kościuszki. Mamy tu część komercyjną, kulturalno – edukacyjną, monumentalny Kopiec – miejsce sacrum, a w trakcie realizacji ogromny kompleks rekreacyjno – parkowy w ruinach dawnego bastionu. To miejsce będzie żyło przez kolejne pokolenia – zapewniał dr Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie