Nowe tablice z nazwami ulic i numerami domów. Są już przy Wawelu i Jubilacie. Będą w całym Krakowie

Musisz przeczytać

Kraków szykuje się do kompleksowej zmiany Systemu Informacji Miejskiej. W ramach pilotażu nowe tablice z nawami ulic, numerami budynków, wskazujące kierunki zostały już zamontowane w rejonie Wawelu i domu handlowego Jubilat. Po rozpoczętych właśnie konsultacjach pojawią się w całym Krakowie.

Od 19 lutego do 12 marca prowadzone będą konsultacje społeczne dotyczące nowego Systemu Informacji Miejskiej. Każdy może wyrazić swoją opinię na temat wyglądu nowych tablic. Można je zobaczyć w rejonie Wawelu i domu handlowego Jubilat, gdzie w ramach pilotażu zamontowano pierwsze nośniki: tablice ulicowe, tablice adresowe, tablice z nazwą zarządcy budynku, tablice kierunkowe dla pieszych, podświetlany punkt informacyjny, podświetlana mapa wielkoformatowa, moduły informacyjne naścienne i pulpitowe, tablice informacji drogowej, pulpitowy nośnik regulaminu parku.. Można je zobaczyć także tutaj:

Nowy System Informacji Miejskiej

Nowy System Informacji Miejskiej

(Fot. ZTP w Krakowie)

Celem Systemu Informacji Miejskiej (SIM) jest uporządkowanie oznakowania miejskiego w ramach jednolitych zasad graficznych i wzorniczych – informuje Zarząd Transportu Publicznego. Koncepcja SIM została wyłoniona w konkursie projektowym rozpisanym przez Urząd Miasta Krakowa w 2017 roku. Autorami zwycięskiej koncepcji SIM są projektanci z Towarzystwa Projektowego oraz Para Buch.

Szarobrązowe litery na beżowym tle

– Pierwsza podstawowa zasada SIM wynika z wyjątkowego układu przestrzennego Krakowa, gdzie historyczne centrum tworzone przez Rynek Główny i Stare Miasto w obrębie Plant jest obecnie dalej funkcjonującym centrum współczesnego miasta. Znak Centrum zaadaptowany w SIM z identyfikacji wizualnej miasta ma więc znaczenie orientujące i kierunkujące. Pojawia się on totemach kierunkowych oraz punktach informacyjnych – tłumaczą Grzegorz Niwiński i Jerzy Porębski, projektanci nowego SIM.

Oprócz znaku SIM ważnym elementem jest herb Krakowa, który umieszczony jest na większości elementów, w tym na słupkach ulicowych. Projekt nowego SIM konsekwentnie stosuje zasady typograficzne i kolorystyczne na obszarze całego miasta. Tłem tablic ulicowych, adresowych i zarządców budynków jest kolor beżowy z literą w kolorze szarobrązowym. Kolorystyka grafiki większości pozostałych elementów jest inwersją powyższej zasady – na szarobrązowym tle eksponowane jest liternictwo jasne zbliżone do tła tablic ulicowych i adresowych.

Kolorystyka SIM nawiązuje do barw krajobrazu miejskiego Krakowa, a także do historycznych tablic ulicowych i adresowych w Krakowie, wprowadzonych w II połowie XIX wieku. Wprowadzono wówczas jednolite dla całego miasta kolory tabliczek z nazwami ulic i tabliczek orientacyjnych z numerami domów: litery i cyfry koloru czarnego, tło białe, obwódki tablic niebieskie. Pomimo wprowadzania w okresie międzywojennym wzoru tablic z inwersją kolorów biały wzór tablic był aktualny jeszcze w okresie okupacji. Piaskowa kolorystyka tablic nowego SIM nawiązuje także do historycznych tablic kamiennych spotykanych na Starym Mieście. Wybrane barwy SIM wpisują się w zabytkową architekturę, ale współgrają dobrze też z architekturą współczesną, zapewniając jednocześnie odpowiednią czytelność i kontrast.

Dodatkowym kolorem jest kolor czerwony, który pojawia się na tablicach ulicowych i adresowych w obrębie Dzielnicy I Stare Miasto. Nowy krakowski SIM budowany jest w oparciu o rodzinę krojów pisma Kievit, która charakteryzuje się czytelnością i ekonomicznością. Krój ten jest współczesny, ale dobrze wpisuje się także w historyczny kontekst.

Można zgłaszać uwagi

Konsultacje społeczne będą trwać od 19 lutego do 12 marca. Zaplanowano:

  • spotkanie z mieszkańcami Krakowa w formule online – 9 marca w godz. 17.00-19.00. Rejestracja na spotkanie będzie możliwa poprzez wysłanie informacji o chęci uczestnictwa na adres e-mail: sim@ztp.krakow.pl w terminie od 1 do 5 marca. Zapisane osoby otrzymają link do spotkania. Ze względu na ograniczenia techniczne, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
  • dyżury ekspertów pod numerem telefonu: 12 616 86 91, w terminie 19 lutego–12 marca: od środy do piątku w godz.12.00-14.00, a w poniedziałki i wtorki w godz. 14.00-16.00.

Uwagi, wnioski i propozycje można zgłaszać poprzez wypełnienie formularza, który jest dostępny tutaj. Wypełniony formularz, udostępniony na stronach: www.ztp.krakow.pl/sim/ oraz www.obywatelski.krakow.pl można także:

  • przesłać przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) adres: /UMKr/SkrytkaESP (z dopiskiem: „Konsultacje społeczne SIM”)
  • przesłać w formie skanu/zdjęcia na adres e-mail: sim@ztp.krakow.pl
  • przesłać w formie listu tradycyjnego na adres: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, ul. Wielopole 1, 31-072 Kraków (z dopiskiem: „Konsultacje społeczne SIM”)
    dostarczyć osobiście w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie, ul. Wielopole 1, 31-072 Kraków; (urna na dokumenty znajduje się w holu na parterze).

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca