Nowe taryfy biletowe. Drożej, ale i ładniej

Fot. ZTP

Nowe stawki za przejazdy komunikacją miejską stały się faktem. Od 1 maja za bilety zapłacimy więcej. Urzędnicy zdecydowali, że zmiany w taryfach warto wykorzystać także do odświeżenia szaty graficznej papierowych biletów.

Już za dwa tygodnie chcąc kupić bilet krakowskiej komunikacji miejskiej będziemy musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Nowy taryfikator ucieszy posiadaczy Karty Krakowskiej, którzy dotychczas za bilet miesięczny musieli płacić 72 zł, a po zmianach wprowadzonych uchwałą rady miasta zapłacą o taniej o trzy złote.

Najdotkliwiej zmiany w cenniku odczują korzystający z komunikacji miejskiej okazjonalnie, bo do góry – i to znacznie – pójdą ceny papierowych biletów.

Za bilet 20-minutowy zamiast 2,80 zl zapłacimy 3,40 zł, znikną bilety 40-minutowe i godzinne, a zamiast nich pojawi się bilet 50-minutowy, kosztujący 4,60 zł.

Nowe bilety będą dostępne od 1 maja w stacjonarnych punktach sprzedaży i biletomatach. Jak informuje Zarząd Transportu Publicznego, operatorzy automatów mieli dość czasu na aktualizację cennika.

Osoby, które zawczasu nabyły większą liczbę biletów po starej cenie, będą je mogły wymienić w punktach sprzedaży. – Trzeba się liczyć, że wymiana wiąże się jednak z dopłatą – mówi Sebastian Kowal z ZTP. Na wymianę biletów pasażerowie będą mieli trzy miesiące, po tym czasie bilety będą miały już tylko wartość pamiątkową.

Urzędnicy postanowili, że wprowadzenie nowego taryfikatora będzie dobrą okazją do odświeżenia szaty graficznej papierowych biletów. Nowe karty będą utrzymane w białej tonacji, a o określonym terminie ważności poinformują odrębne kolory dla każdego z rodzajów biletu. Z druczków zniknie też herb Krakowa, zamiast którego pojawi się wykorzystywane przez magistrat logo.

KRA

 

Zobacz także