Nowojorskie muzeum podarowało Wawelowi obraz z warsztatu Rubensa!

Władze Metropolitan Museum of Art w Nowym Yorku zaproponowały, by obraz namalowany w warsztacie Piotra Pawła Rubensa stał się własnością zamku królewskiego na Wawelu.

Chodzi o portret królewicza Władysława Zygmunta Wazy, który od 1977 roku jest eksponowany na Zamku Królewskim na Wawelu.

„Chcielibyśmy ofiarować ten obraz w darze Zamkowi Królewskiemu na Wawelu. To znak przyjaźni i współpracy zarówno pomiędzy naszymi muzeami jak i państwami” – napisał Max Hollein, dyrektor nowojorskiej placówki w korespondencji skierowanej do dr. hab. Andrzeja Betleja, dyrektora Zamku Królewskiego.

– Przyznam się, że nadal nie mogę do końca uwierzyć, bo to znaczące wydarzenie dla polskiego muzealnictwa, zważywszy na rangę (abstrahując od wartości) obiektu – portretu królewskiego, który stanowi kluczowy element ekspozycji reprezentacyjnych komnat Zamku. Wypożyczenie obrazu było sukcesywnie przedłużane według umowy depozytowej oraz dokumentów dotyczących przedłużenia. W bieżącym roku ponownie wystąpiliśmy o przedłużenie. Tym razem jednak w odpowiedzi otrzymaliśmy propozycję przekazania obiektu na własność Zamku – powiedział dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu w rozmowie z krakow.pl.

„Portret królewicza Władysława Zygmunta Wazy” – już jako własność wawelskiej kolekcji – można podziwiać w Sali pod Ptakami. O jego zawiłych losach można przeczytać tutaj.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie