Nowy Plac Nowy. Dlaczego tylko jedno drzewo?

Dlaczego na nowym Placu Nowym jest tylko jedno drzewo? To najczęściej pojawiające się pytanie po przedstawieniu koncepcji zagospodarowania placu Nowego. Ci, którzy zdecydowali się zgłosić swoje uwagi, najczęściej krytykowali zaproponowane rozwiązania.

Najwięcej pytań dotyczyły zieleni, a właściwie jej braku. Także dlatego, że podczas wcześniejszych konsultacji najwięcej osób wypełniających ankiety zwracało uwag e na brak zieleni na Placu Nowym. Dlaczego na nowym placu jest tylko jedno drzewo? – pytali najczęściej uczestnicy konsultacji. Okazuje się, że jedno drzewo to i tak odstąpienie od historycznego wyglądu tego miejsca, które zawsze było bez zieleni. Drzewo mogło się pojawić tylko dlatego, że projektanci założyli, że zostanie wyburzona toaleta stojąca na placu.

Samo wyburzenie toalety też wzbudziło niepokój. – Toaleta powinna być w pobliżu – nowoczesna, samoobsługowa, podziemna nie spełnia funkcji, jest niedostępna dla niepełnosprawnych – tłumaczyli autorzy koncepcji.

Małą architekturę uczestnicy konsultacji uznali za ubogą, minimalistyczną. Jak stwierdzili projektanci, to celowy zamiar, bo na placu ma dominować okrąglak i okalające plac kamienice.

Czy możliwe jest całkowite wyłączenie ruchu na placu? – Tak – odpowiadali autorzy koncepcji, ale zaznaczali, że to wymaga uzgodnień i konsultacji, zwłaszcza wśród przedsiębiorców i mieszkańców. Obecnie na placu są 24 miejsca postojowe, dostępne głównie dla mieszkańców i przedsiębiorców. Nowy projekt już zakłada zmniejszenie liczby miejsc parkingowych, a gdyby ostatecznie zamknięto plac dla ruchu, to miejsc mogłoby nie być wcale.

Nowy Plac Nowy

Zdjęcie 2 z 23

Konsultacje dotyczące zagospodarowania Placu Nowego będą kontynuowane.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa ma zapewnione finansowanie prac koncepcyjnych. W przyszłym roku mozna by opracować projekty, a sama przebudowa możliwa będzie w roku 2023.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie