Nowy plac Świętego Ducha. Kiedyś był tu parking, teraz… 300 róż, kilka zegarów i jedno drzewo [zdjęcia, video]

Fot. krakow.pl

Plac Świętego Ducha w Krakowie zyskał nowy wygląd i nowe funkcje. Jeszcze niedawno był tu parking dla samochodów, teraz to miejsce służące odpoczynkowi dla mieszkańców i turystów.

Plac Świętego Ducha całkowicie zmienił swoje oblicze. Zresztą nie pierwszy raz w długoletniej historii Krakowa. Stał tu kiedyś kościół z klasztorem i szpital, w tym miejscu funkcjonował również cmentarz,a w czasach nam bliższych – główny dworzec komunikacji autobusowej. Krakowianie pamiętają plac zamieniony na parking samochodowy.

Plac Świętego Ducha

Plac Świętego Ducha
(fot. Jan Graczyński/krakow.pl)

– Dziś dzięki rewitalizacji zyskuje nie tylko nowy wygląd, ale też nowe funkcje. Nawiązuje do znanego ze starych fotografii dworca autobusowego i przypomina o powiązaniach Krakowa z miastami partnerskimi i historycznymi. Umieszczone tu stylizowane zegary wskazują czas w różnych zakątkach świata. A zapachowy ogród różany (ponad 300 róż wielkokwiatowych, w dziesięciu intensywnie pachnących odmianach), kwatery wypełnione zimozielonymi cisami oraz wygodne ławki dostosowane do potrzeb osób starszych zachęcają mieszkańców i turystów do tego, by się na chwilę zatrzymać i przysiąść w przyjaznym otoczeniu – tłumaczą urzędnicy.

Na placu jest dąb szypułkowy to jedyne drzewo, które mogło zostać zasadzone w tym miejscu zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków mającymi na celu ochronę osi widokowych placu. Drzewo będzie upamiętniać prezydencję Krakowa w Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. Otwarcie nowe placu Świętego Ducha nastąpiło 8 września 2020 roku, w Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa.

Odnowiony plac św. Ducha, kiedyś był tu parking.

Opublikowany przez Kraków PL Wtorek, 8 września 2020

(red)

Zobacz także