Nudzisz się? W Krakowie w weekend jest co robić!

Rozpoczął się ostatni weekend listopada. Czas szybko leci i coraz częściej wybiegamy myślami w stronę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Zanim dopadnie nas przedświąteczna gorączka skorzystajmy z bogatej oferty kulturalnego Krakowa.

Na początek zajrzyjmy do Teatru Bagatela, który proponuje jak zwykle dużo rozrywki! Na Scenie na ul. Sarego 7 w niedzielę zobaczymy „Jutro też jest dzień pełen miłości”, czyli opowieści o Oliwii i Franku. Co wyrośnie z dziewczynki, która chce być superbohaterem i z chłopca planującego zostać politykiem? Razem mieli ratować świat przed złem – czy im się uda? Czy dziecięca miłość pokona przeszkodę nazywaną codziennością? Odpowiedzi szukajcie o godz. 19.15.

Koniec listopada to ostatni dzwonek na uzupełnienie swojej szafy na nadchodzący sezon zimowy. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to nie może Was zabraknąć w ten weekend w Pałacu Czeczotka na Rynku Głównym w Krakowie. Odbywający się tam w ramach festiwalu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” Kiermash vol. XVI,  to jak zwykle polskie marki, z dużym naciskiem na lokalnych, małopolskich producentów. Od ubrań, przez bieliznę, biżuterię, okulary, torby, plecaki, skarpetki, szale, czapki i… wszelkie inne dodatki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Tego jesteśmy pewni! Wstęp przez cały weekend w godz. 11.00-18.00.

Lincoln Barrett, lepiej znany  pod pseudonimem High Contrast jest obecnie jednym z najbardziej rozchwytywanych dj-ów i producentów sceny drum’n’bass na świecie. Walijski artysta sukcesy przyjmuje na trzeźwo. Jest całkowitym abstynentem: nie pije, nie pali, nie je mięsa i nie zażywa narkotyków. Za to świetnie tańczy! Nauczył go ojciec, były menadżer Shakin’ Stevensa. Sobotnim późnym wieczorem o godz. 22.00 wystąpi w ZetPeTe. Musicie tego posłuchać!

Jeżeli lubicie nieco łagodniejszą muzykę, to zapraszamy na sobotni koncert galowy 11. Festiwalu Twórczości Korowód pt. „Ballady świata”! O godz. 19.00 w Operze Krakowskiejzaprezentowane zostaną piosenki takich twórców, jak: Georges Brassens, Leonard Cohen, Paolo Conte, Bob Dylan, Lluis Llach czy Jaromir Nohavica. Wykonają je, w polskich przekładach: Alosza Awdiejew, Renata Przemyk oraz Zespół Reprezentacyjny, czyli uznani artyści obecni na scenie muzycznej od lat!

W tę sobotę o godz. 19.00 warto również odwiedzić Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ponieważ Teatr KTO wystawia tam „Chór Sierot”. Spektakl jest niezwykle atrakcyjny wizualnie. Prostota barw strojów i scenografii skupia uwagę na kolejnych elementach choreografii, dopracowanych pod względem dynamiki ruchu. Pulsujące rzędy nóg, rąk, dłoni, butów, szelek i długich skarpet tworzą hipnotyzujący, niezwykły taniec.

Czy uważacie, że prawdziwa miłość boli? Tak twierdzą twórcy spektaklu „Teresa”, który wystawiany jest w Teatrze Barakah. Mocna, emocjonalna opowieść o fanatyzmie, sterowaniu i nacisku, o zmaganiu się z narzucanymi schematami religijnymi, o kobietach Kościoła katolickiego, w końcu o wolności sumienia oraz wolności wyboru wyznania i kształtowania własnej tożsamości. Mocna muzyka oparta na połączeniu stylistyk energetycznego digital hardcore/industrial electro z wykonywaną na żywo przez śpiewaków wokalną muzyką sakralną potęguję jego odbiór. Intensywna charakteryzacja postaci wraz z zaskakującą choreografią i kontrowersyjnym tematem przyciągają i budzą przerażenie. Spektakl wywołuje skrajne emocje silnie zapadające w pamięć, naznaczając w myślach trwały ślad. Początek w sobotę o godz. 19.00.

Jeżeli byliście kiedyś na Open’er Festival, Audioriver, Tatarak, Selektor, Malta Festival czy The Great Escape to z pewnością kojarzycie zespół xxanaxx, czyli duet z Warszawy tworzący muzykę elektroniczną. 26 października odbyła się premiera ich nowego, długo wyczekiwanego albumu zatytułowanego „GRADIENT”. Nie ma więc wątpliwości, że podczas ich niedzielnego koncertu w Fortach Kleparz premierowo usłyszycie charakterystyczne dla grupy brzmienia w wyjątkowym, koncertowym wymiarze. Początek o godz. 19.00.

Niebo. Piekło. Ziemia. I wielki obecny – nieobecny JHWH. Ten, którego słowo wieczne jest. „Historyja barzo cudna. Bunt upadłych aniołów” Teatru Zależnego to rzecz o zmaganiu się z językiem i przestrzenią, determinującymi zarówno człowieka, jak i aktora, ale też wykreowaną na tę chwilę postać sceniczną. Historia ta wydarzyła się bardzo dawno temu i zarazem wydarza się wciąż, tu i teraz. Walka dobra ze złem, człowieka z diabłem, aktora z postacią. Zapraszamy w niedzielę i poniedziałek na ul. Kanoniczą 1. Początek spektaklu o godz. 19.00.

Na kulturalne zakończenie weekendu proponujemy wybrać się do Kina Pod Baranami na pokaz w ramach festiwalu Interkulturalia. Na ekranie o godz. 21.15 wyświetlony zostanie litewski kandydat do Oscara, czyli „Szron” Šarūnasa Bartasa. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, monochromatycznych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę. O mało widowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach.

Miłośnicy musicali z pewnością zniecierpliwieni czekają na niedzielną ucztę w Centrum Kongresowym ICE Kraków w ramach koncertu „Musicale Świata”. Największe hity z najlepszych musicali świata takich jak: „Koty”, „Hair”, „Miss Saigon”, „Jesus Christ Superstar”, „Grease”, „Deszczowa piosenka”, „Les Miserables”, „Taniec Wampirów” czy „Upiór w operze” usłyszymy w wykonaniu solistów warszawskiego Teatru Muzycznego Roma i Orkiestry Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko. Początek o godz. 18.00.

Jeśli macie skończone 18 lat, to Teatr Bagatela zaprasza Was do półświatka, w którym biznesmeni są w istocie łajdakami, gangsterzy cynicznymi uwodzicielami, a kobietom nie pozostaje nic innego, jak walczyć o ich względy. Buzują tu namiętności, zbrodnia goni zbrodnię, a głównymi celami – oraz środkami do ich osiągnięcia – są seks, władza i kasa. „W’ariacje pożądania” to musical na motywach „Opery żebraczej” („The Beggar’s Opera”) Johna Gaya, który w Scenie na ul. Sarego 7 można zobaczyć od wtorku godz. 19.15.

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie