Od 21 września zakaz parkowania na chodniku w Krakowie?

Musisz przeczytać

Chodniki w Krakowie bez samochodów i hulajnóg? To całkiem możliwe, ponieważ od 21 września 2022 roku zmienia się definicja chodnika. Od tego dnia stanie się on częścią drogi przeznaczonej wyłącznie do użytku pieszego. 

Krakowscy kierowcy mogą się czuć zaniepokojeni. Wszystko przez niewielkie zmiany definicji w ustawie o ruchu drogowy. Definicja chodnika zmieni się z „część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych (…)” na „część drogi przeznaczoną WYŁĄCZNIE do ruchu pieszych (…)”.

Na pierwszy rzut oka zmiana może się wydawać czysto kosmetyczna, ale  może sprawić, że za parkowanie na chodniku w sposób, który jeszcze dziś jest legalny, kierujący dostanie mandat. Wszystko przez zmiany w ustawie z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie Ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw zmienia wiele przepisów na temat dróg (budowania czy utrzymania) oraz sposobu korzystania z nich. Między innymi zmieniają się definicje chodnika i drogi dla pieszych. 

Według nowych przepisów chodnik to „część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch. Zmienia się również definicja droga dla pieszych. Od 21 września będzie to „droga lub część drogi przeznaczonej do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch oraz pełnienia innych funkcji, w szczególności zatrzymania lub postoju pojazdów”

Co to oznacza w praktyce? Wszystko zależy bowiem od interpretacji stróżów prawa. Część może uznać bowiem, że parkowanie na chodniku nadal jest dopuszczalne. Część może jednak wystawić kierującemu mandat. Mowa w końcu o 100-złotowej grzywnie i 2 punktach karnych (tyle zostanie dopisanych do wykroczenia po 17 września 2022 roku).

Co ciekawe według niektórych prawników,  nowe zapisy nie zakazują parkowaniu na chodnikach, ale zakazują jazdy hulajnogom i rowerowym. Wskazują przy tym na zapisy mówiące o tym, że istniejące już chodniki 21 września stają się drogami dla pieszych, w których definicji jest wprost napisane, że pełnią one takie funkcje, jak m.in. zatrzymanie i postój pojazdów Pojawia się również interpelacja przepisów, iż  w nowej definicji chodnika jest on częścią drogi dla pieszych, a nie częścią drogi jako całości (z jezdnią włącznie), jak jest jeszcze obecnie. Co ważne zasadnicze znaczenie ma nie kwestia pieszych, lecz kwestia „części drogi”.

Jak będzie wyglądało egzekwowanie przepisów w praktyce? Tego na razie nikt nie wie. Jeżeli policjant lub strażnik miejski będzie chciał wystawić mandat wg nowych przepisów a my odmówimy jego przyjęcia, sprawa może trafić nawet do sądu. I dopiero sady rozstrzygną co ustawodawca miał na myśli.  

Po 21 września 2022 roku, lepiej jednak poszukać miejsca parkingowego poza chodnikiem.

(JS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

8 KOMENTARZE

8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca