Od poniedziałku rusza remont ul. Stelmachów. Ulica „Wstydu Krakowa”

Od 11 września rusza  rozbudowa ul. Stelmachów na odcinku od ul. Piaskowej do ul. Jordanowskiej oraz rozbudowa ul. Piaskowej. Ulica od lat czekała na remont. Radny Grzegorz Stawowy, który wielokrotnie interpelował w sprawie jak najszybszego jej remontu, nazwał ją ulicą „Wstydu Krakowa”.

Ulica Stelmachów to bez wątpienia  jedna z najgorszych ulic w naszym mieście. Ulica jest pełna dziur, wąska, nie ma nawet chodnika. Sprawa jej remontu ciągnęła się od lat, a stan najezdni coraz bardziej sie pogarszał.  Przygotowania do przebudowy ulicy przeciągały się w czasie, bo – jak tłumaczyli urzędnicy – były kłopoty z uzyskaniem wszystkich wymaganych uzgodnień i pozwoleń. 

W sprawie remontu wielokrotnie interweniował radny Grzegorz Stawowy. Kilka lat temu, w jednym wywiadów, nazwał nawet ulice Stelmachów , ulicą „Wstydu Krakowa” – Ta ulica nazywa się Stelmachów, ale powinna nazywać się Wstydu Krakowa. Zadanie w budżecie jest 4 lata w budżecie miasta. Rozumiem, że pierwszy rok to przygotowanie koncepcji, później jest dokumentacja i próba uzyskania ZRID-u, ale nie złożono wniosku o wydanie decyzji o lokalizacji tej drogi, a przecież mogą być protesty. Sytuacja jest dramatyczna – mówił radny w 2021 roku. 

Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozstrzygnął przetarg na przebudowę ulicy. Dopiero pół roku później, w czerwcu 2023 roku udało sie podpisać umowę ze zwycięzca przetargu,  firmą AG System sp. z o.o. 

Roboty w terenie rozpoczną się w poniedziałek, 11 września, wcześniej 9 września zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. W pierwszym etapie pracami objęta zostanie ul. Stelmachów – na odcinku od ul. Jordanowskiej do ul. Piaskowej. W sobotę, 9 września (od ok. godz. 06.00) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Ulice: Jordanowska (od ul. Łokietka do ul. Stelmachów), Stelmachów (od ul. Jordanowskiej do ul. Piaskowej) oraz Piaskowa (od ul. Stelmachów do ul. Chełmońskiego) zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego. Dla mieszkańców utrzymany zostanie jeden kierunek ruchu (w stronę ul. Chełmońskiego). Wyznaczone zostaną objazdy ul.: J. Chełmońskiego, J. Conrada, W. Łokietka.

fot. ZDMK w Krakowie

W ramach inwestycji zaplanowano m.in.: przebudowę jezdni, budowę: chodników, zjazdów, miejsc postojowych, placów do zawracania, zatok autobusowych, przystanków autobusowych i wiat przystankowych oraz budowę dwóch skrzyżowań (typu rondo) ulic: Jordanowska – Stelmachów oraz Chełmońskiego – Piaskowa. Zadanie obejmuje również budowę towarzyszącej infrastruktury technicznej oraz niezbędną przebudowę kolidującej infrastruktury technicznej w zakresie sieci: wodociągowej, energetycznej, oświetlenia ulicznego, gazowej, teletechnicznej i kanału technologicznego, kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

3 lipca odbyło się spotkanie władz miasta z mieszkańcami ulic Stelmachów, Piaskowej i Jordanowskiej. W trakcie rozmów ustalono, że co miesiąc będą odbywać się spotkania online w sprawie postępów w realizacji prac budowlanych. – Wczoraj spotkałem się z mieszkańcami ulic Stelmachów, Piaskowej i Jordanowskiej. Rozmawialiśmy na temat zbliżającej się rozbudowy infrastruktury drogowej. Ta bardzo wyczekiwana przez nich inwestycja będzie realizowana we współpracy i dialogu. Zapowiedziałem, że od września będą się odbywały comiesięczne spotkania w formule online, na których będziemy informować mieszkańców o postępach w realizacji prac i omawiać złożone przez nich uwagi i sugestie – powiedział zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.
26/06/2023
Wykonawca zadania opracowuje obecnie projekt tymczasowej organizacji ruchu na czas robót.

Zadanie realizujemy wspólnie z Wodociągami Miasta Krakowa S.A. Koszt inwestycji to ok. 36,2 mln zł (w tym: Zarząd Dróg Miasta Krakowa ok. 30,8 mln zł, Wodociągi Miasta Krakowa ok. 5,4 mln zł). Umowny termin zakończenia prac to czerwiec 2025 r.

Jarek Strzeboński

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie