Zmiany w komunikacji miejskiej w Krakowie. Będzie łatwiej dojechać na cmentarze. Sprawdźcie!

fot. Mobilis

Już od soboty Kraków wzmacnia komunikację miejską. Warto zapoznać się z dodatkowymi liniami i zmienionym rozkładem jazdy.

„W związku z objęciem miasta Kraków tzw. strefą czerwoną, a tym samym ograniczeniem liczby pasażerów, którzy mogą jednocześnie podróżować tramwajami i autobusami, została podjęta decyzja o wzmocnieniach komunikacji miejskiej” – informuje MPK.

Pierwsze zmiany zostały zaplanowane już na najbliższy weekend.

„Z myślą o osobach, które planują odwiedzić cmentarze przed 1 listopada, już w sobotę i niedzielę, 17-18 października, zostaną uruchomione specjalne linie do dwóch krakowskich cmentarzy. Do cmentarza Rakowickiego tramwaje będą kursować na liniach nr 80 i 82. Z kolei do cmentarza Batowice autobusy będą kursować na linii specjalnej nr 810, a dodatkowo zostanie zwiększona częstotliwość kursów na linii nr 105/405, 128 i 184” – podaje MPK.

Weekendowe zmiany w rejonie cmentarzy:

Linie tramwajowe:

  • nr 80 – dodatkowa linia tramwajowa kursująca po trasie: „Nowy Bieżanów P+R” – ul. Teligi, ul. Wielicka, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Grzegórzecka, al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Rakowicka – „Cmentarz Rakowicki”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 9.00-17.00 z częstotliwością co 20 minut
  • nr 82 – dodatkowa linia tramwajowa kursująca po trasie: „Bronowice Małe” – ul. Bronowicka, ul. Królewska, ul. Karmelicka, ul. Basztowa, ul. Lubicz, ul. Rakowicka – „Cmentarz Rakowicki”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 9.00-17.00 z częstotliwością co 20 minut.

Linie autobusowe:

  • nr 105/405 – będą kursować według specjalnego rozkładu jazdy. W godzinach ok. 9.00-17.00 częstotliwość kursowania zostanie zwiększona do 10 minut. Wszystkie kursy w godz. ok. 9.00-19.00 zostaną wydłużone do pętli „Cmentarz Batowice”
  • nr 128 – częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian. W godz. ok. 9.00-19.00 wszystkie kursy zostaną wydłużone do pętli Cmentarz Batowice”. Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
  • nr 142, 193 – do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
  • nr 184 – będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy. W godzinach ok. 9.00-17.00 częstotliwość kursowania zostanie zwiększona do 10 minut. Wszystkie kursy w godz. ok. 9.00-19.00 zostaną wydłużone do pętli Cmentarz Batowice”
  • nr 810 – dodatkowa linia autobusowa kursująca po trasie: Cmentarz Batowice” – Powstańców, ul. Piasta Kołodzieja, ul. Mikołajczyka, ul. Obrońców Krzyża, ul. Żeromskiego, al. Róż, al. Przyjaźni, al. Solidarności, ul. Ujastek, ul. Łowińskiego, ul. Blokowa – „Cmentarz Grębałów” (powrót: ul. Darwina, ul. Kocmyrzowska, ul. Łowińskiego, ul. Ujastek). Linia będzie kursować w godzinach ok. 9.00-17.00 z częstotliwością co 40 minut.

 MPK przygotuje 30 dodatkowych autobusów i siedem dodatkowych tramwajów, które w zależności od potrzeb już od przyszłego tygodnia będą wysłane jako wzmocnienie na wybrane trasy – tam, gdzie pasażerów jest najwięcej.

„Ponieważ już teraz obserwujemy dużą liczbę pasażerów podróżujących autobusami linii nr 125 i 163, została podjęta decyzja o skierowaniu tam od przyszłego tygodnia pojemniejszych pojazdów przegubowych, zamiast 12-merowych. Zmianie ulegnie także funkcjonowanie linii nr 137 z „Krowodrzy Górki” do „Górki Narodowej Wschód” – zostanie zwiększona liczba kursów w okresie międzyszczytowym” – podaje przewoźnik.

(red)

Zobacz także