Odwiedźcie „Nić” na Sławkowskiej

Byliście już w „Nici”? Jeśli nie, zajrzyjcie koniecznie do tej kawiarnio-księgarni. Zwłaszcza jeśli lubicie połączyć łyk dobrej kawy z przeżyciami kulturalnymi.

Dlaczego „Nić”? Powody są trzy, tyle samo, ile liter w tym słowie – uśmiecha się Mykoła Haniushkin, współwłaściciel lokalu. – Po pierwsze, chcieliśmy stworzyć przestrzeń, która, właśnie jak nić, połączy ludzi z różnych krajów i kultur. Po drugie, polska „nić” brzmi jak „noc” w moim rodzimym języku ukraińskim, a to bardzo fajne skojarzenie oddające klimat tego miejsca. Trzeci powód jest bardzo lokalny, krakowski. Kamienica przy ul. Sławkowskiej 28, w której się mieścimy, należy bowiem do cechu krawców.

Założeniem działającej od jesieni 2020 roku kawiarnio-księgarni były od początku: prezentacja kultury ukraińskiej oraz łączenie we wspólnych aktywnościach mieszkających w Krakowie Ukraińców i Polaków. Dlatego można tutaj znaleźć m.in. literaturę w języku ukraińskim, ale także książki w języku polskim o Ukrainie oraz dzieła ukraińskich autorów przetłumaczone na język polski. Organizowane są też spotkania tematyczne z kulturą naszych sąsiadów: koncerty, wieczory poezji i piosenki, prezentacje ciekawych książek.

Oczywiście kulturze towarzyszy dobra kuchnia i pyszna kawa. Warto wpaść tu na śniadanie, w tym mój ulubiony croissant na słono z łososiem. Są też sałatki, przekąski, deski serów i wędlin oraz ukraińskie desery. Mocną stroną „Nici” jest szeroka oferta koktajli i piw. W sezonie letnim na dziedzińcu kamienicy działa klimatyczny ogródek.

Fot. archiwum „Nici”

– Dokładny program wydarzeń najlepiej śledzić na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/Slawkowska28 – mówi Mykoła. – Pracujemy nad nowymi wydarzeniami i już wkrótce pojawią się nowe, ciekawe propozycje. Zapraszamy!

Szymon Gatlik
Przewodnik kulinarny i winiarski, miłośnik lokalnej kuchni, członek Slow Food International, międzynarodowej organizacji dbającej o “dobre, czyste i sprawiedliwe” jedzenie. Ekspert programu Polskie Skarby Kulinarne. Jest m.in. autorem tras kulinarnego zwiedzania Krakowa i jedynym certyfikowanym przewodnikiem po krakowskiej winnicy Srebrna Góra.

Najnowsze

Co w Krakowie